Ergoterapeut i Herning

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Herning

To ergoterapeuter søges til et specialiseret botilbud i Herning for mennesker med Huntington Sygdom


HS-Bofællesskabet er en del af Neurocenter Bytoften – et specialiseret botilbud for 18 beboere med Huntingtons sygdom, hvor vi hver dag arbejder målrettet for at skabe en tryg, genkendelig og meningsfuld hverdag for vores beboere. Vi er et fagligt stærkt hus med dyb forståelse for kompleksiteten i Huntington sygdommen, og vi vægter tværfaglighed, relationer og nærvær højt. Som kommende ergoterapeut hos os bliver du en vigtig del af et fællesskab, hvor vi løfter i flok, støtter hinanden og aldrig står alene i opgaveløsningen.

Vi søger to ergoterapeuter, der vil være med til at


  • Opbygge og udvikle ergoterapien som en ny og integreret faglighed i huset – helt fra begyndelsen, hvor dine ideer og faglige perspektiver får stor betydning.
  • Udvikle og sikre høj kvalitet i arbejdet med hjælpemidler, forflytninger og miljøtilpasninger, så beboerne får optimale betingelser for deltagelse, mestring og funktion i hverdagen.
  • Bidrage til udredning og indsatser inden for dysfagi, samt spise- og drikkeudfordringer i tæt samarbejde med øvrige faggrupper.
  • Indgå aktivt i den daglige drift og være til stede i hverdagsaktiviteter sammen med beboerne og teamet – med fokus på deltagelse, mestring og trivsel.
  • Være en vigtig del af det tværfaglige samarbejde, hvor sparring, faglig refleksion og vidensdeling er en natur del af hverdagen.

Vi tilbyder


  • En varm, humoristisk og hjertevarm arbejdsplads, hvor høj faglighed går hånd i hånd med et stærkt kollegialt fællesskab.
  • Et engageret tværfagligt miljø med sygeplejersker, social- og sundhedsassistenter, pædagoger og social- og sundhedshjælpere, som glæder sig til at få ergoterapien som fast og vigtig samarbejdspartner.
  • Gode muligheder for at præge dine arbejdsopgaver og være med til at udvikle faglige rutiner, arbejdsgange og nye måder at tænke deltagelse og aktivitet på.
  • En arbejdsplan med gennemsnitligt én aftenvagt om ugen
  • Mulighed for 12-timers vagter, hvis det passer til dine ønsker
  • Weekendarbejde hver 3. weekend
  • En aktiv og betydningsfuld rolle i helhedsplejen, hvor du deltager i hverdagsaktiviteter og bidrager med struktur, nærvær og ergoterapeutisk blik.

Vi forventer, at du


  • Er uddannet ergoterapeut og har lyst til at udvikle dig fagligt inden for et specialiseret område
  • Har interesse for neurorehabilitering og komplekse funktionsnedsættelser
  • Har lyst til at være til stede i beboernes hverdag og indgå i både de små og store øjeblikke med et ergoterapeutisk blik
  • Kan tænke nyt og har mod på at forme og udvikle et område i vækst, hvor dine perspektiver får reel betydning
  • Trives i et miljø præget af fællesskab, hvor vi hjælper hinanden, deler viden og arbejder i samme retning for beboernes trivsel og udvikling.


Hos os bliver du en del af et stærkt, omsorgsfuldt og engageret fællesskab. Du bliver nøglen til at udvikle en helt ny faglighed i huset og gør en markant forskel for en beboergruppe, der har brug for dit nærvær, dine kompetencer og din faglige nysgerrighed.

Ansættelse pr. 1. juni 2026 eller snarest muligt

Ansøgningsfrist


Søndag den 19. april 2026 kl. 18.00.

Samtaler forventes afholdt tirsdag den 21. april 2026

Ønskes der yderligere oplysninger


kontakt afdelingsleder Pernille M. Petersen på telefon[xxxxx]eller på mail [xxxxx]
  • Ergoterapeut
  • Herning

Lignende jobs

  • Flere hjertevarme kollegaer søges til Gårdhaven - ...

    Vil du arbejde et sted, hvor du bliver mødt med tillid? Er du verdensmester i relationer og i stand til at se mennesket før rygsækken? Så er Gårdhaven måske det rigtige sted for dig. Vi byder løben..
    • Ergoterapeut
    • Viborg
    Få mere info
  • Hjertevarme tilkaldevikarer søges til Gårdhaven - ...

    Vil du gøre en forskel – også når du arbejder på timebasis? Trives du i relationelle opgaver og formår du at se mennesket før rygsækken? Så kan Gårdhaven være det rette sted for dig at blive tilkal..
    • Ergoterapeut
    • Viborg
    Få mere info
  • Ergoterapeut i Herning

    37 timer ugentligt – opstart 1. august 2026Brænder du for at gøre en forskel i børns liv – og har du lyst til at arbejde i et fagligt stærkt, tværfagligt fællesskab?Genoptræningsenheden i [xxxxx]
    • Ergoterapeut
    • Herning
    Få mere info
  • Ergoterapeut i Herning

    Vores børn fortjener kun det bedste, og derfor opgraderer vi på det terapeutiske område.Vi søger engagerede ergoterapeuter og fysioterapeuter, som har lyst til at være en nærværende og betydnings..
    • Ergoterapeut
    • Herning
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som ergoterapeuter i Herning

Herunder ser du udviklingen i udbudte ergoterapeut i Herning over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal ergoterapeuter.

Dato Alle jobs som ergoterapeuter
17. maj 2026 2
16. maj 2026 2
15. maj 2026 2
14. maj 2026 2
13. maj 2026 2
12. maj 2026 2
6. maj 2026 1
5. maj 2026 1
4. maj 2026 1
3. maj 2026 1
2. maj 2026 1
1. maj 2026 1
29. april 2026 1
28. april 2026 1
27. april 2026 1
26. april 2026 1
25. april 2026 1
24. april 2026 1
23. april 2026 2
22. april 2026 2
21. april 2026 2
20. april 2026 3
19. april 2026 4
18. april 2026 4
17. april 2026 4