Vil du være med til at forme, hvordan vi i [xxxxx]-koncernen arbejder med og udbreder brugen af AI bredt i koncernen? Motiveres du af kompetenceudvikling, og trives du i krydsfeltet mellem digitalisering, change management og læring? Så kan du være med til at gøre en forskel for udviklingen af [xxxxx]s medarbejdere. [xxxxx]-koncernen er ejet af en forening af vores kunder, Forenet Kredit. Det giver os mulighed for at dele vores fremgang med kunderne, når det går os godt, og tage ansvar for det samfund, vi er en del af. Som seniorkonsulent i HR Development i People & Identity bliver du en vigtig del af dette arbejde. Du bliver også en del af et ambitiøst og professionelt team, der motiveres af kompetenceudvikling og af at skabe en organisation, der gør
[xxxxx] til kundernes førstevalg og en attraktiv foreningsejet arbejdsplads.
Vær med til at bidrage til løbende kompetenceudvikling – særligt i forhold til AI og digitalisering
Dine kommende arbejdsopgaver vil omfatte:
- Designe, udvikle, implementere og facilitere lærings- og træningsaktiviteter, der støtter koncernens medarbejdere i at tage AI i brug på en effektfuld og praktisk måde (fx Copilot og egenudviklede AI-værktøjer).
- Arbejde med change management-indsatser, læringskoncepter og uddannelsesaktiviteter ved implementering af større forretningsprojekter, fx nye it-systemer, certificeringer, produkter og processer.
- Tæt samarbejde på tværs af organisationen med eksempelvis vores AI Center of Excellence (CoE) og enheder, der arbejder med forretningsudvikling, procesoptimering og IT.
- Understøtte forenkling og optimering af vores HR-processer, læringsmetoder og koncepter, blandt andet ved brug af AI, i tæt samarbejde med de øvrige enheder i People & Identity.
Hvem er du?
Vi leder efter dig, som har en stor interesse for AI-værktøjer, fx Copilot og agenter samt digital transformation. Du har erfaring med at designe, udvikle og gennemføre implementering af uddannelses- og træningsforløb til styrkelse af AI-transformation, adaptation af it-systemer og nye processer samt øvrige kompetenceudviklingsinitiativer for medarbejdere og ledere.
Du har kompetencer inden for projektledelse og stakeholder management, og du værdsætter og bidrager til tætte samarbejdsrelationer med kolleger både i People & Identity og bredt i organisationen. Samtidig er du resultatorienteret og kan bringe engagement og kreativitet ind i dine opgaver. Vi lægger desuden vægt på, at du:
- har en solid værktøjskasse og erfaring med organisatorisk change management og implementering. Du er certificeret og har erfaring med Prosci ADKAR og kan designe og eksekvere change management-planer,
- har solid erfaring med projektarbejde og projektledelse,
- arbejder struktureret og metodisk,
- har interesse for både forretning og organisation,
- er samarbejdsorienteret og resultatorienteret.
Hvad tilbyder vi?- En arbejdsplads, hvor fællesskab, handlekraft og resultatskabelse er i højsædet, og hvor vi drives af at skabe de bedste rammer for, at vores organisation lykkes.
- Mulighed for personlig og faglig udvikling gennem bl.a. opgaver, projekter og sparring.
- Et engageret team på 13 kolleger, der består af en mangfoldighed af personligheder og baggrunde, og hvor vi værdsætter den positive dynamik og de forskellige perspektiver, dette bringer.
Dit team HR Development er en del af People & Identity, som har det overordnede ansvar for at tegne et billede af
[xxxxx]-koncernen udadtil og drive en effektiv people-agenda, der sikrer, at vi til hver en tid kan levere på
[xxxxx]s strategi. I HR Development motiveres vi af at udvikle vores medarbejdere og af at skabe en organisation, der gør
[xxxxx] til en attraktiv arbejdsplads. Vi har til huse i
[xxxxx] Huset i Nordhavn.
Vil du vide mere?
Hvis du kan se dig selv som en del af
[xxxxx]-koncernen, vil vi meget gerne høre fra dig. Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte afdelingsdirektør, Lena Palsgaard på tlf.
[xxxxx].
Har du spørgsmål til rekrutteringsprocessen, kan du kontakte rekrutteringsteamet på nytjob@
[xxxxx].dk.
Vi inviterer løbende til samtaler. Ansættelsesprocessen vil inkludere en første samtale, test og case samt en afsluttende samtale. Vi stræber efter at gøre processen inkluderende for alle kandidater