Bliv studentermedhjælper i IT Security & Privacy

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Er du en nysgerrig og analytisk studerende med interesse for IT og lovgivning? Ønsker du et studiejob, hvor du får praktisk erfaring med IT Security & Privacy i en stor organisation? Så har vi et spændende og udviklende studiejob til dig.

Dit kommende job
I rollen som studentermedhjælper vil du arbejde med en bred vifte af opgaver inden for IT sikkerhed. Dine opgaver vil inkludere risikovurderinger, arbejde med datakvalitet og opfølgning på, at gældende lovgivning og interne krav overholdes. Du vil gradvist få mulighed for at tage mere ansvar og løse selvstændige opgaver – altid med sparring og støtte fra erfarne kolleger.

Stillingen giver dig et solidt indblik i IT Security & Privacy i praksis og gode muligheder for at udvikle dine faglige kompetencer parallelt med dit studie. Vi prioriterer din læring og trivsel højt og tilbyder løbende feedback og sparring fra både leder og team.

Din hverdag hos os
Hverdagen byder på både mindre, afgrænsede opgaver og større opgaver over længere tid. Nogle opgaver er tilbagevendende og en del af vores faste årshjul, mens andre opstår ad hoc og kan have kortere deadlines. Til gengæld tilbyder vi et fleksibelt studiejob, en varieret arbejdsdag og et arbejdsmiljø med plads til nysgerrighed og udvikling.

Dine primære arbejdsopgaver vil være:

  • Bistå i udarbejdelsen af IT risikovurderinger.
  • Analysere leverandørmateriale.
  • Bistå med adhoc opgaver i hele IT Security & Privacy.

Du bliver en del af [xxxxx]-koncernen, hvor vi bl.a. lover muligheder og udvikling til dig, der vil og kan. Det vil du også opleve gennem fx vores unge/studenternetværk, [xxxxx] Youth. Her bliver du løbende inviteret til faglige oplæg med fx vores egne direktionsmedlemmer som oplægsholdere samt arrangementer, hvor du får mulighed for at netværke med andre unge fra hele koncernen.

Er det dig, vi leder efter?
Vi forestiller os, at du er ved afslutningen af din bachelor eller er startet på en kandidatuddannelse med fokus på IT, informationssikkerhed, jura eller et beslægtet område. Du har en solid analytisk tilgang og interesse for krydsfeltet mellem IT og lovgivning.

Erfaring fra et relevant studiejob er en fordel, men ikke et krav. Det vigtigste er, at du er proaktiv, nysgerrig og udadvendt, da du vil være i dialog med kolleger på tværs af organisationen - blandt andet i forbindelse med indsamling og afklaring af data.

Du arbejder struktureret og metodisk, er god til at sætte dig ind i nyt stof og kan bevare overblikket. Du tager ansvar for dine opgaver og er ikke bange for at stille spørgsmål eller opsøge sparring. Derudover har du gode skriftlige kompetencer på både dansk og engelsk. Erfaring med værktøjer som Power BI, Power Automate eller lignende er en fordel, men ikke et krav.

Praktiske oplysninger
Arbejdstiden er cirka 15 timer om ugen fordelt på 2-3 dage. Vi tilbyder fleksibilitet i forbindelse med eksamensperioder, ferier og perioder med spidsbelastning. Vi ser gerne, at du kan starte hurtigst muligt, men venter gerne på den rette kandidat.

Din nye arbejdsplads
Du bliver en del af Digital, Change & IT, hvor mere end 700 kolleger arbejder med at drifte og udvikle fremtidens bank på tværs af Aalborg, København og Warszawa. Du vil blive tilknyttet teamet IT Risk & Privacy, som arbejder med IT-risikostyring. Vi tilbyder et professionelt arbejdsmiljø med en uhøjtidelig og omsorgsfuld kultur, hvor vi hjælper hinanden og løfter i fællesskab. Din fysiske arbejdsplads vil være på vores hovedkontor i Nordhavn, København.

Vil du vide mere?
Du er velkommen til at kontakte funktionschef, Mette Kreutzfeldt på tlf. [xxxxx], hvis du har spørgsmål til stillingen. Du kan også finde mig på LinkedIn her: Mette Trier Kreutzfeldt | LinkedIn.

Har du spørgsmål til rekrutteringsprocessen, kan du kontakte rekrutteringsteamet på nytjob@[xxxxx].dk.

Vi inviterer løbende til samtaler og ser frem til at modtage din ansøgning, dit CV og karakterbevis.


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "IT-sikkerhedsspecialist", og befinder sig i kategorien "Informationsteknologi".

Jobbet er oprettet på vores service den 21.4.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • IT-sikkerhedsspecialist
  • Mandag den 04. maj 2026

Statistik over udbudte jobs som it-sikkerhedsspecialister

Herunder ser du udviklingen i udbudte it-sikkerhedsspecialist over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal it-sikkerhedsspecialister.

Dato Alle jobs som it-sikkerhedsspecialister
25. maj 2026 50
24. maj 2026 52
23. maj 2026 53
22. maj 2026 46
21. maj 2026 48
20. maj 2026 45
19. maj 2026 48
18. maj 2026 60
17. maj 2026 64
16. maj 2026 64
15. maj 2026 67
14. maj 2026 60
13. maj 2026 58
12. maj 2026 52
11. maj 2026 57
10. maj 2026 57
9. maj 2026 60
8. maj 2026 54
7. maj 2026 58
6. maj 2026 50
5. maj 2026 51
4. maj 2026 48
3. maj 2026 42
2. maj 2026 43
1. maj 2026 44
29. april 2026 42
28. april 2026 43
27. april 2026 36
26. april 2026 36
25. april 2026 36