Bliv IT-elev i [xxxxx] – lær IT-drift og support i praksis

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Elev - Nørresundby

Vil du arbejde med IT i en virksomhed, hvor systemerne spiller en afgørende rolle for driften – og hvor du møder mange forskellige mennesker i løbet af en arbejdsdag? Så har du nu mulighed for at blive IT-elev i [xxxxx].

Som IT-elev hos os bliver du en del af et tæt samarbejdende IT-team, hvor du får mulighed for at arbejde med både klassisk IT-support og drift af systemer, der er helt særlige for luftfartsbranchen.

Vi søger en elev, der er nysgerrig på IT, har lyst til at lære nyt – og som trives med både tekniske opgaver og dialog med kolleger i organisationen.
Du vil få mulighed for at arbejde med forskellige områder inden for IT – fx infrastruktur og cybersikkerhed – alt efter dine interesser og udvikling.

Dine opgaver

Som IT-elev vil du blive involveret i en bred vifte af opgaver inden for drift og support. Du kommer blandt andet til at arbejde med:

  • Vedligeholdelse og drift af vores IT-udstyr og systemer
  • Installation og klargøring af PC’er og arbejdsstationer
  • Fejlfinding og reparation af hardware, f.eks. MFP printere, boarding pass og bagtag printere
  • Opdatering og administration af servere
  • Drift og fejlfinding af hele vores netværks infrastruktur
  • Support til kolleger i organisationen ved IT-relaterede udfordringer

En del af vores udstyr og systemer er brancherelateret inden for luftfarten, og support heraf vil derfor ofte ske i samarbejde med de relevante leverandører.

Der kan i planlagte perioder forekomme arbejde uden for normal arbejdstid eksempelvis om natten i forbindelse med vedligeholdelse eller opdatering af servere. Dine primære arbejdstider vil dog hedde 8.00-15.30.

Din profil

Vi forestiller os, at du:

  • Har gennemført grundforløbet til IT-supporter eller datatekniker med speciale i infrastruktur eller cybersikkerhed og har minimum ét år tilbage af selve IT-supporter uddannelsen
  • Ønsker at færdiggøre enten
    • IT-supportuddannelsen
    • Datatekniker med speciale i infrastruktur
    • Datatekniker med speciale i cybersikkerhed

  • Trives med at arbejde selvstændigt, men også i et tæt sammentømret team
  • Kan prioritere dine opgaver, når der opstår nye eller mere presserende opgaver i løbet af dagen
  • Er serviceminded og har lyst til at hjælpe kolleger med deres IT-udfordringer
  • Kan kommunikere på dansk og engelsk – både mundtligt og skriftligt

Det er vigtig, at du er en profil, der trives med at møde mange mennesker i løbet af dagen, og som kan navigere i en hverdag, hvor opgaverne kan skifte hurtigt.

Vi værdsætter, at vores IT-afdeling har forretningsforståelse og formår at forklare IT i et sprog, der er let at forstå for resten af organisationen. Du må gerne være nysgerrig, lærenem og løsningsorienteret, når store som små problemstillinger opstår.

Vi tilbyder

Hos [xxxxx] bliver du en del af en virksomhed i udvikling med dygtige kolleger og et godt arbejdsmiljø.

Du bliver en del af IT-afdelingen, som i dag består af et lille team på tre medarbejdere, hvor samarbejdet er tæt, og hvor du får mulighed for at arbejde med mange forskellige typer opgaver.

Du bliver ansat i en 1-årig elevstilling, med mulighed for at forlænge din uddannelse hos os inden for IT-support, datatekniker med speciale i infrastruktur eller datatekniker med speciale i cybersikkerhed.

Du kan se frem til:

  • En lærerig elevtid med mange forskellige IT-opgaver
  • Et tæt samarbejde i et engageret IT-team
  • En arbejdsplads med stærkt fællesskab og gode kolleger

I [xxxxx] arbejder vi sammen om at skabe en god oplevelse for vores gæster og kolleger. Tonen er uformel, samarbejdet er stærkt, og vi lægger vægt på professionalisme, fleksibilitet og gode relationer.

Kontakt

Yderligere oplysninger om jobbet får du ved at henvende dig til Julie Rosendal i HR på mail til [xxxxx]

Vi gør opmærksom på, at vi udelukkende modtager ansøgninger via linket i stillingsopslaget på vores hjemmeside. Ansøgninger sendt på mail vil ikke blive behandlet.

Vi indkalder løbende til samtaler efter den 7. april, så send os gerne dine ansøgning snarest muligt og senest den 30. april 2026.

Vi ser frem til at modtage din ansøgning.

[xxxxx] – en international lufthavn

[xxxxx] er Danmarks tredje største lufthavn og en international lufthavn, der forbinder passagererne med resten af verden. Samtidig er vi en nærværende lufthavn, hvilket kommer til udtryk i den måde, vi favner vores gæster på. I [xxxxx] bestræber vi os på at give vores gæster en følelse af at kunne føle sig hjemme, selvom de er på farten.

I 2025 havde vi mere end 1,5 millioner passagerer, der rejste igennem [xxxxx]. Et tal, der stiger kontinuerligt med den udvikling lufthavnen befinder sig i. Dette skyldes lufthavnens over 300 kompetente og engagerede medarbejdere, der er med til at levere en service helt i top. Vi arbejder kontinuerligt med medarbejdertrivsel og blev i november 2024 og 2025 certificeret ”Great Place to Work”. Du kan læse mere om vores værdier og DNA HER.


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i Nørresundby.

Jobbet er oprettet på vores service den 27.3.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Øvrige
  • Nørresundby
  • Torsdag den 30. april 2026

Lignende jobs

  • Environmental, Health & Safety Partner

    Are you ready to take a key role in shaping environmental performance and a strong health & safety culture at a modern production site? Join [xxxxx]’s Needle Manufacturing & New Product Intr..
    • Øvrige
    • Hjørring
    Få mere info
  • Formand til [xxxxx]s anlægsafdeling i Nørresundby

    Vil du have ansvar på pladsen og være med til at sikre, at anlægsprojekter bliver gennemført med overblik, kvalitet og godt samarbejde? – Så er det dig vi søger som vores nye formand!Kontakt af..
    • Øvrige
    • Nørresundby
    Få mere info
  • Design Manager - Data Centres

    Do you want to design the future of sustainable data centres?Do you have the expertise to lead complex, international engineering projects?Then you may be the Design Manager we are looking for..
    • Øvrige
    • Aalborg
    Få mere info
  • Øvrige i Hobro

    Vil du være en bærende del af fremtidens landstrøms- og energilagringsløsninger og lede et hold af specialister i den grønne omstilling? Drømmer du om en nøglerolle, hvor du både sætter den strateg..
    • Øvrige
    • Hobro
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som øvrige i Nørresundby

Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige i Nørresundby over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige.

Dato Alle jobs som øvrige
17. maj 2026 24
16. maj 2026 24
15. maj 2026 24
14. maj 2026 24
13. maj 2026 24
12. maj 2026 25
11. maj 2026 26
10. maj 2026 27
9. maj 2026 40
8. maj 2026 40
7. maj 2026 41
6. maj 2026 41
5. maj 2026 39
4. maj 2026 39
3. maj 2026 40
2. maj 2026 38
1. maj 2026 38
29. april 2026 37
28. april 2026 34
27. april 2026 36
26. april 2026 36
25. april 2026 36
24. april 2026 36
23. april 2026 35
22. april 2026 40
21. april 2026 39
20. april 2026 38
19. april 2026 31
18. april 2026 30
17. april 2026 30