Bliv IT-supporterelev - er du god til mennesker og nysgerrig på IT?

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Elev - Fredericia

Kan du lide at hjælpe andre, når teknikken driller, og synes du, det er spændende at arbejde med IT i en hverdag med kontakt til mange mennesker? Kan du se dig selv i et miljø, hvor tingene går stærkt, og hvor to dage sjældent er ens? Så er det måske dig, vi søger som IT-supporterelev.

Hos os bliver du en del af et socialt og hjælpsomt team, hvor vi arbejder sammen om at få hverdagen til at fungere for vores kolleger. Vi har en uformel tone og et stærkt fællesskab, hvor vi hjælper hinanden og deler viden. Du vil indgå i et team bestående af seks faste medarbejdere og to elever, hvor du får en grundig oplæring og løbende mere ansvar i takt med, at du udvikler dig i uddannelsen.

Dine opgaver
I hverdagen kommer du til at arbejde med mange forskellige opgaver inden for IT-support. Du vil hjælpe brugere via telefon, skranke og vores supportsystem, hvor du blandt andet løser problemer med computere, udstyr og programmer. Derudover vil du også hjælpe kolleger ude på deres arbejdsplads, når der er behov for det, ligesom du vil arbejde med klargøring af computere og andet it-udstyr. Du kommer til at samarbejde tæt med både IT-support, IT-drift og Digitalisering, og du bliver en del af vagtplanen for hotline og skranke.

Om dig
Vi forestiller os, at du er nysgerrig og har lyst til at lære, og at du trives i en hverdag med både teknik og kontakt til mennesker. Du er mødestabil, tager ansvar og bevarer overblikket – også når der er travlt. Samtidig er du serviceminded og har lyst til at hjælpe andre.

Du behøver ikke kunne det hele på forhånd. Det vigtigste er, at du har motivationen for at lære og lysten til at blive en del af et team, hvor vi spiller hinanden gode.

Vi tilbyder
Hos os får du en arbejdsplads med fokus på trivsel, læring og fællesskab. Du får en grundig oplæring med erfarne kolleger ved din side og mulighed for både faglig og personlig udvikling. Hverdagen er spændende og varieret, og du bliver en del af et kollegaskab, hvor vi både hjælper hinanden og har det sjovt sammen.

Adgangskrav


  • Du har gennemført Grundforløb 2 rettet mod IT-support eller forventer at afslutte det inden tiltrædelse.
  • Du har kørekort til personbil eller forventer at erhverve det snarest – eftersom vi servicerer hele organisationen også ude på de enkelte adresser.

Vil du vide mere
Kontakt uddannelseskoordinator Tor Herløv Reinert, [xxxxx], [xxxxx] og ansættelsesforhold
I henhold til gældende overenskomst mellem KL og den forhandlingsberettigede organisation.

Ved ansættelse vil der blive indhentet referencer og bedt om en straffeattest.
Ansættelsen er betinget af, at der kan indhentes en tilfredsstillende straffeattest.

[xxxxx] er en tobaksfri arbejdsplads.

Der er tale om en elevstilling.

Tiltrædelse 1. august 2026 eller efter aftale.

Ansættelsessamtaler
Vi forventer at afholde samtaler 2. Juni 2026.

Send ansøgning online – benyt browseren Chrome/Edge
[xxxxx] benytter et elektronisk rekrutteringssystem, hvor du sender din ansøgning, CV, eksamensbevis og andre relevante erfaringsbilag online.
Læs mere om onlineansøgning på [xxxxx]

Video i ansøgning
Foruden en ansøgning og et CV, opfordres man til at lave en videopræsentation, hvor man præsenterer sig selv, og fremhæver nogle af sine bedste personlige og faglige egenskaber.

Videopræsentationen skal have en varighed på højst to minutter.

Videoen skal være i MP4-format.

Ansøgningsfrist
25. maj 2026.


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "IT-supporter", og befinder sig i kategorien "Informationsteknologi".

Arbejdsstedet er beliggende i Fredericia.

Jobbet er oprettet på vores service den 8.5.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • 08.05.2026
  • IT-supporter
  • Fredericia
  • Tirsdag den 30. juni 2026

Lignende jobs

Statistik over udbudte jobs som it-supportere i Fredericia

Herunder ser du udviklingen i udbudte it-supporter i Fredericia over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal it-supportere.

Dato Alle jobs som it-supportere
12. maj 2026 1
11. maj 2026 1
10. maj 2026 1
9. maj 2026 1
8. maj 2026 1
1. maj 2026 1
29. april 2026 1
28. april 2026 1
27. april 2026 1
26. april 2026 1
25. april 2026 1
24. april 2026 1
23. april 2026 1
22. april 2026 1
21. april 2026 1
20. april 2026 1
19. april 2026 1
18. april 2026 1
17. april 2026 1
16. april 2026 1
15. april 2026 1
14. april 2026 1
13. april 2026 1