Jobsearch.dk i dag

Området for Kommunikation og Specialpædagogik søger tilbudsleder til [xxxxx] (CFS)

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Aalborg SV

Vil du stå i spidsen for et højt specialiseret tilbud – og samle en organisation, hvor der er brug for tydelig retning, stærkt lederskab og bedre sammenhæng på tværs?

[xxxxx] (CFS) er et fagligt stærkt og alsidigt tilbud med flere forskellige opgaver, målgrupper og samarbejdsflader. Nu søger vi en tilbudsleder, der kan sætte retning, udvikle ledergruppen og skabe et fælles fundament for den videre udvikling.

Din ledelsesopgave
Som tilbudsleder får du det overordnede ansvar for at skabe retning og sammenhæng i et tilbud med høj specialisering og mange snitflader.

Dine vigtigste opgaver bliver at:

  • Sætte en tydelig strategisk retning for CFS og omsætte den til konkrete prioriteringer

  • Samle og udvikle ledergruppen og styrke det fælles lederskab

  • Skabe overblik og struktur i en kompleks organisation

  • Sikre stabil drift, høj faglig kvalitet og en sund økonomi

  • Udvikle samarbejdet med kommuner, brugere og øvrige samarbejdspartnere


Du leder gennem fem afdelingsledere og skal kunne balancere tydelig ledelse med tillid og delegering. En væsentlig del af opgaven er at skabe fælles retning og styrke samarbejdet i ledergruppen.
Du bliver samtidig en del af områdeledelsen i Området for Kommunikation og Specialpædagogik (OKS), hvor du bidrager til den samlede udvikling på tværs af tilbuddene.

Om jobbet
CFS rummer bl.a. Aalborgskolen, rådgivning inden for syns- og høreområdet, ASK samt landsdækkende VISO-opgaver. Det er et tilbud med høj faglighed og stor betydning for borgerne – og med en alsidig organisatorisk virkelighed.

Som tilbudsleder er din opgave ikke at være specialist i alle fagområder, men at skabe retning, prioritering og sammenhæng på tværs. Du skal sikre, at de forskellige fagligheder arbejder i samme retning, og at opgaverne løses effektivt og med høj kvalitet.

Du skal kunne navigere i en politisk styret organisation med mange interessenter og forskellige lovgivningsområder – og omsætte overordnede mål til en hverdag, der fungerer for både ledere og medarbejdere.
Stillingen rummer både drift og udvikling. Du skal kunne sikre stabilitet i hverdagen og samtidig arbejde med udvikling af tilbuddet i takt med ændrede krav og behov.

Om dig
Vi søger en erfaren leder, der trives i kompleksitet og kan skabe retning, struktur og følgeskab.

Du:

  • Har solid ledelseserfaring – gerne med ledelse af ledere

  • Er en stærk organisator og generalist med blik for helheden

  • Kan sætte en tydelig retning og omsætte den til praksis

  • Har økonomisk forståelse og kan sikre sikker drift

  • Evner at opbygge et velfungerende lederteam og skabe tillid i organisationen

  • Har erfaring fra – eller forståelse for – en politisk styret organisation


Det er ikke afgørende, at du kender alle fagområderne på forhånd. Det vigtigste er, at du kan lede i kompleksiteten og skabe sammenhæng og fremdrift. Konkret har du måske erfaring med ledelse fra skoleområdet, specialområdet eller stabsledelse i en politisk styret organisation.

Vi tilbyder
Et job med stor indflydelse på udviklingen af et centralt tilbud i OKS.

Du får:

  • Mulighed for at sætte en tydelig retning og præge udviklingen af CFS

  • Et fagligt stærkt miljø med engagerede medarbejdere og ledere

  • En central rolle i en ambitiøs og udviklingsorienteret organisation

  • Sparring og fællesskab i områdeledelsen

  • Gode muligheder for lederudvikling og kompetenceudvikling


Om os
[xxxxx] er et af fire tilbud i Området for Kommunikation og Specialpædagogik. Der er i alt ca. 550 ansatte i området, som tilbyder højt specialiserede ydelser til borgere med høretab, synsvanskeligheder, døvblindhed, betydelige og varige nedsatte fysiske og/eller psykiske funktionsniveauer samt medfødt eller erhvervet hjerneskade.

Vi arbejder for at skabe de bedst mulige vilkår for den enkelte borger og for at være en stærk samarbejdspartner for kommunerne.

Du vil som leder for CFS få et tæt samarbejde med og reference til områdechef Carsten L. Johansen samt en engageret og fagligt stærk tilbudsledergruppe på tværs af det samlede område.

Når du starter hos os, bliver du også en del af Specialsektoren i den politisk ledede organisation Region Nordjylland, hvor du får cirka 1.500 nye kolleger, som hver dag arbejder for at gøre en forskel for borgerne.

Vi værdsætter, at du har orienteret dig i følgende:

  • Læs mere om Specialsektoren

  • Læs mere om Region Nordjylland

  • Om Ledelsesansvar i Specialsektoren

  • Læs Region Nordjyllands ledelsesgrundlag


Det praktiske
Løn- og ansættelsesvilkår fastsættes i henhold til gældende overenskomst på området, afhængigt af ansøgerens faglige baggrund.

Socialpædagoger
Løn- og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst for socialpædagogisk personale ved døgninstitutioner m.v. indgået med Socialpædagogerne.

Sygeplejersker
Løn- og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst for ledere på Sundhedskartellets område indgået med de relevante organisationer.

AC
Løn- og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst for akademikere ansat i regioner mv. indgået med de relevante AC-organisationer.

Lærer
Løn- og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst for lærere m.fl. ved specialundervisningstilbud indgået med Danmarks Lærerforening/Skolelederforeningen.

Socialrådgiver
Løn- og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst for socialrådgivere i regionerne indgået med Dansk Socialrådgiverforening.

Fysioterapeuter/ergoterapeuter
Løn- og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst for ledere på Danske Fysioterapeuters, Ergoterapeutforeningens og Jordemoderforeningens område indgået med den relevante organisation.

Arbejdsstedet er indtil videre delt mellem Kollegievej 1, 9000 Aalborg, og Sofiendalsvej 91, 9200 Aalborg SV. Tilbuddet planlægges samlet på Kollegievej senest primo 2028.

Første samtale: 12. juni 2026.
Anden samtale: 18. juni 2026.

Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte områdechef Carsten Johansen (tlf: [xxxxx], e-mail: [xxxxx]

Ansøgere, som bliver indkaldt til anden samtale, skal være indstillede på at tage en personlighedstest fokuseret på ledelse.

Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Kommunikationsmedarbejder", og befinder sig i kategorien "Kommunikation, marketing, salg".

Arbejdsstedet er beliggende i Aalborg SV.

Jobbet er oprettet på vores service den 6.5.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Kommunikationsmedarbejder
  • Aalborg SV
  • Søndag den 07. juni 2026

Lignende jobs

Studentermedhjælper til Kommunikation i Geodatasty...
Kommunikationsmedarbejder søges til organisation/virksomhed i 9000 Aalborg
Område Aalborg
Type Kommunikationsmedarbejder
Mere info
Kommunikationskonsulent - Med sans for strategisk ...
Kommunikationsmedarbejder søges til organisation/virksomhed i 9000 Aalborg
Område Aalborg
Type Kommunikationsmedarbejder
Mere info
Internship in Communications & Branding
Kommunikationsmedarbejder søges til organisation/virksomhed i 9000 Aalborg
Område Aalborg
Type Kommunikationsmedarbejder
Mere info
Børn og Unge søger til AabenAalborg en studenterme...
Kommunikationsmedarbejder søges til organisation/virksomhed i 9000 Aalborg
Område Aalborg
Type Kommunikationsmedarbejder
Mere info

Udvalgte kunder

Udvalgte kunder

+1.000 jobudbydere bruger vores services

+10.000 jobsøgere
+1 mio. leads årligt
+1.500 ansættelser årligt

Jobsearch.dk bruges af tusindvis af virksomheder, rekrutteringsbureauer, offentlige og private organisationer mv., der ønsker høj synlighed, flere henvendelser og bedre kandidater.

  • Greve Kommune
  • Scandic Hotels A/S
  • Digital Disruption Media ApS
  • Grant Thornton Danmark
  • Global Career Group
Markedsdata

Graf 1

Datatitel for nye annoncer

Nye annoncer databeskrivelse

Dato Antal nye annoncer
14. juni 2026 0
13. juni 2026 0
12. juni 2026 0
11. juni 2026 0
Graf 2

Datatitel for inaktive annoncer

Inaktive annoncer databeskrivelse

Dato Antal inaktive annoncer
14. juni 2026 0
13. juni 2026 0
12. juni 2026 0
11. juni 2026 0
Graf 3

Datatitel for tilgængelige annoncer

Tilgængelige annoncer databeskrivelse

Dato Antal tilgængelige annoncer
14. juni 2026 1
13. juni 2026 1
12. juni 2026 1
11. juni 2026 1