Jobsearch.dk i dag

Organist ved Ø. Velling, Helstrup og Grensten Kirker, Ø. Velling, Helstrup og Grensten Sogn

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Langå

En stilling som organist ved Ø. Velling, Helstrup og Grensten Kirker, Ø. Velling, Helstrup og Grensten Sogn er ledig pr. 1. august 2026.

Stillingen er på gennemsnitlig 22 timer/ugen

Organisten skal varetage følgende opgaver:

· Spille til gudstjenester, som hovedregel er der en gudstjeneste hver søndag og helligdag.

· Der er lørdagsdåb, vielser, bisættelser og øvrige kirkelige handlinger som skal have musikledsagelse.

· Spille til bisættelser fra kapel i Randers.

· Spille til arrangementer i sognegården, både for børn, familier og til sogneaftener ol.

· Stå for koncerter 4 gange i løbet af året, det kan være både i kirke og sognegård.

· Babysalmesang og musik og leg for børn

· Kor, vi har pt. ingen kor, men vil gerne have et musikliv i gang.

· Spille til konfirmandundervisning og minikonfirmander

· Spille til konfirmandundervisning for elver fra Trekløverskolen

· Tage del i medarbejdermøder, samarbejde med sognepræsten om musik og salmer til gudstenester ol.

Ø. Velling, Helstrup og Grensten Sogn har 3400 indbyggere, der er fordelt med 2850 indbyggere i Stevnstrup og med 2 mindre landsbyer.

Ud over vores sognepræst har vi to kirkesanger og 2 gravere, derudover er der en medarbejder der arbejder med kommunikation og 1 som har ansavar

I 2024 indviede vi vores nybyggede sognegård i Stevnstrup, hvor vi er i gang med at bygge et aktivt liv op. Vi har babysalmesang, Sjov for børn, pastor og kødsovs, fredagscafé og sogneaftener, men vil gerne have flere aktiviteter i gang i de kommende år. Det er et sogn med mange unge familier, derfor vil vi gerne have et aktivt liv med sang og musik bygget op.

Orglerne er følgende:

Grensten kirke har vi et Bruno Christensen orgel med 7 stemmer med Subbas 6 og fodpedal.

Ø. Velling kirke har et Bruno Christensen orgel med 6 stemmer, Subbas 6 og fodpedal

Helstrup kirke er et Markussen orgel med 4 stemmer.

I sognegården er der et Yahama flygel

Vi forventer, at du:

· Har en kirkemusikeruddannelse og har stor lyst til fremover at præge vores kirker og arbejde i sognegården.

· At du har lyst at præge vores sogne med musik, bl.a. vil vi gerne have et kor.

· At du vil være en del af vores fællesskab som medarbejder i vores sogn.

Ansættelse sker ved Ø. Velling, Helstrup og Grensten Sogns Menighedsråd adressen er

Stationsvej 12, Stevnstrup, 8870 Langå.

Ansættelse af en kirkemusiker vil være omfattet af Fællesoverenskomsten mellem Finansministeriet og CO10 og organisationsaftale mellem By, Land- og Kirkeministeriet og CO10 – Centralorganistionen af 2010 for kirkefunktionærer med kerneopgaver som henholdsvis kordegn, kirke- og kulturmedarbejder eller kirkemusiker og det tilhørende protokollat for kirkemusikere.

Ansættelsen af en organist med eksamen som ”Kirkemusiker med Orgel og Korledelse” eller en organist med PO-eksamen er omfattet af Overenskomst mellem By,- Land- og Kirkeministeriet og CO10 – Centralorganisationen af 2010.

Organister med en kirkemusikalsk kandidat- eller bacheloruddannelse er omfattet af protokollat til akademikeroverenskomsten om overenskomstansættelse af DOKS-organister og faste lærere på kirkemusikskolerne indgået mellem Akademikerne og By-, Land- og Kirkeministeriet.

Aftalerne kan ses på www.folkekirkenspersonale.dk

Nuværende tjenestemandsansatte organister har ret til at bevare deres tjenestemandsstatus ved ansættelse med direkte overgang. Der skal i så fald ske en klassificering af stillingen.

Årslønnen for en kirkemusiker aftales indenfor intervallet 327.435,90 kr. – 466.596,03 kr. (nutidskroner). Der er rådighedsforpligtelse til stillingen. Rådighedstillægget udgør årligt 27.118,53 kr. (nutidskroner).

OK tillæg på 1061,76 kr. (nutidskroner).

Aftale om indplacering i lønintervallet indgås mellem menighedsrådet og Dansk Kirkemusiker Forening inden ansættelsen.

Årslønnen for ansøgere med en kirkemusikalsk kandidateksamen (DOKS) aftales i henhold til ny løn-AC-skalaen. Det vil sige en bruttoløn mellem 356.300,70 kr. – 434.159,97 kr. årligt (nutidskroner).

Der er knyttet rådighedsforpligtelse til stillingen. Rådighedstillægget udgør årligt mellem 45.842,92 kr. – 71.200,18 kr. (nutidskroner). Indplacering og rådighedstillæg ydes efter anciennitet. Derudover kan der efter lokal forhandling ydes kvalifikations- og funktionstillæg.

Årslønnen for ansøgere med kirkemusiker med uddannelse i orgel og korledelse (tidligere PO-organister) aftales i henhold til det aftalte basisløntrinssystem. Basistrin 1 udgør kr. 343.808,19 kr. årligt (nutidskroner) og basisløntrin 2 udgør kr. 361.226,00 kr. årligt (nutidskroner). Indplacering sker efter anciennitet.

Der er rådighedsforpligtelse til stillingen. Rådighedstillægget udgør årligt 37.223,95 kr. (nutidskroner) for tjeneste ved 2-3 kirker.

Løn, OK tillæg samt rådighedstillæg kvoteres i overensstemmelse med stillingens ansættelsesbrøk.

Nærmere oplysninger om stillingen kan fås ved henvendelse til Personaleansvarlig Jonna Ledet Thomsen på telefonnummer 29889161/mail 8147JOT@km.dk.

Ansøgningen med relevante bilag sendes på mail til 8628fortrolig@km.dk

Ansøgningen skal være menighedsrådet i hænde senest den 15. juni 2026.

Ansættelsessamtaler samt prøvespil forventes at finde torsdag og fredag i uge 26.

Menighedsrådet kan oplyse, at der vil blive indhentet referencer.

Kilde: Jobnet.dk


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Kulturmedarbejder", og befinder sig i kategorien "Kommunikation, marketing, salg".

Arbejdsstedet er beliggende i Langå.

Jobbet er oprettet på vores service den 18.5.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • 14.06.2026
  • Kulturmedarbejder
  • Langå
  • Mandag den 15. juni 2026

Lignende jobs

Kun for betalingsbrugere.
Præstemarkskolen søger lærer til indskolingen
Er du vores nye indskolingslærer til én af vores aldersblandede grupper? Vi søger lige nu en dygtig lærer til vores indskoling, Kærhus, pr. 1. august 2026 – måske er det dig?Kort om Præstemarkskole..
Område Østjylland
Type Kulturmedarbejder
Åbn
Kun for betalingsbrugere.
Vil du være vores nye kirkemusiker/organist?
GenopslagVed Klovborg og Tyrsting kirker (Ikast-Brande og Horsens provstier) er stillingen som kirkemusiker/organist ledig 1. august 2026 eller efter aftale.Musikken er af stor betydning for, at vo..
Område Klovborg
Type Kulturmedarbejder
Åbn
Kun for betalingsbrugere.
Kirkegårdsleder
Kirkegårdsleder søges til Thorsager-Bregnet-Feldballe KirkerHvorfor søger du stillingen som kirkegårdsleder ved Thorsager-Bregnet-Feldballe Kirker?- Fordi du gerne vil være med til at tage ansvar..
Område Rønde
Type Kulturmedarbejder
Åbn
Kun for betalingsbrugere.
Gravermedhjælper søges til Haslund-Ølst
Gravermedhjælper til Haslund-Ølst kirkegårdeHaslund-Ølst Sognes Menighedsråd søger en gravermedhjælper til Haslund og Ølst kirkegårde.Stillingen kan tilrettelægges på én af følgende måder: En fuldt..
Område Randers SØ
Type Kulturmedarbejder
Åbn

Statistik over udbudte jobs som kulturmedarbejdere i Langå

Herunder ser du udviklingen i udbudte kulturmedarbejder i Langå over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal kulturmedarbejdere.

Dato Alle jobs som kulturmedarbejdere
15. juni 2026 1
14. juni 2026 1
13. juni 2026 1
12. juni 2026 1
11. juni 2026 1
10. juni 2026 1
9. juni 2026 1
8. juni 2026 1
7. juni 2026 1
5. juni 2026 1
3. juni 2026 1
2. juni 2026 1
1. juni 2026 1
31. maj 2026 1
30. maj 2026 1
29. maj 2026 1
28. maj 2026 1
27. maj 2026 1
26. maj 2026 1
25. maj 2026 1
24. maj 2026 1
23. maj 2026 1
22. maj 2026 1
21. maj 2026 1
20. maj 2026 1
19. maj 2026 1
18. maj 2026 1