[xxxxx] søger indskolingslærer til fast stilling.

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Nørre Asmindrup

[xxxxx] søger indskolingslærer til fast stilling.

Til vores skønne og velfungerende friskole søger vi en indskolingslærer til en fast fuldtidsstilling (100%) med tiltrædelse pr 1. august 2026.

Vi søger en lærer med undervisningskompetencer i dansk i indskolingen, matematik i indskoling og mellemtrin samt erfaring med klasselærerrollen, eller lyst til at prøve kræfter med den.

Vi søger en kollega, som har hjertet og friskoleånden på rette sted, og som har lyst at blive en del af et socialt og stærkt fagligt kollegialt fællesskab på landsby friskole i Odsherred.

Om os:

[xxxxx]s historie går tilbage til 2010, og skolen har i skoleåret 25/26 163 elever med forventet stigende elevtal for kommende skoleår. Eleverne er fordelt på 0.-9. klasse, og vi har SFO og Juniorklub samt en børnehave tilknyttet. Siden skolens start har den været forankret i lokalsamfundet, og det gensidige samarbejde med byen vi bor i, er en integreret del af hverdagen.

Vi har morgenløb, læsebånd og venskabsklasser på tværs af årgange som en fast forankret del af vores pædagogiske praksis. Vi har dejlige bygninger og udendørsarealer med boldbaner, skolehaver og udekøkken, shelterplads og udesløjd-hus – samt skoleskov indenfor cykelafstand.

[xxxxx] er en skole, hvor vi arbejder for at fremme lyst til læring gennem diverse læringsrum, også det praktisk musiske, som vi mener er vigtigt for god læring.

Vores friskole er en skole med bevægelse og udeliv som profil og fundament, og vi vægter udeskole, bevægelse, læsning og trivsel meget højt.

Tryghed, Engagement, Anerkendelse og Fællesskab er vores værdier for alle! - både børn, ansatte og forældre. Værdier vi kender, praktiserer og lever i hverdagen, og som vi ønsker fortsat skal være en bæredygtig del af daglig praksis, samvær og samarbejde.

Vores forældrekreds er engageret og arbejder aktivt for, at [xxxxx] fortsat har de bedste rammer at drive skole i.

Nr. Asmindrup har togforbindelse til Nykøbing i nord og Holbæk i syd.

Du skal have lyst til friskolelivet, og hermed ønske:

· at være en del af et stærkt fællesskab med en tydelig og anerkendende tilgang

· at inddrage bevægelse og udendørs undervisning i din planlægning af en varieret skoledag

· at deltage aktivt i friskolens mange traditioner herunder morgenløbet, en årlig lejrskole, fælles arbejdsdage, arrangementer og et tæt forældresamarbejde

· at være med til at spise skolemad med børnene

Vi forventer:

· at du er uddannet lærer med relevant linjefagskombination eller har erfaring med undervisning.

· at du har lyst til at være klasselærer i indskolingen

· at du hviler i din faglighed og står solidt i din klasserumsledelse

· at du kan skabe tryghed og genkendelighed for de yngste elever

· at du vægter en tæt forældrekontakt i dynamik med en tydelig kommunikation mellem hjem og skole.

· at du er fortrolig med skriftlig dokumentation

· at du værdsætter og bidrager til et tæt teamsamarbejde.

Vi tilbyder:

· et nært og trygt miljø, hvor vi kender hinanden og hjælpes ad

· erfarne og kompetente kolleger, der glæder sig til at samarbejde med dig

· højt til loftet og kort vej fra idé til handling, når du har lyst at afprøve noget nyt

· stærke skoleværdier og en pædagogisk profil, der sætter retningen

· sjove kollegaer, hvor smil og latter smitter af på alle

Er din nysgerrighed blevet vakt?

– så læs mere på [xxxxx] følg med i vores hverdag og aktiviteter på skolens Instagram og Facebook-profil: Nørre Asmindrup Friskole.

Vi opfordrer til, at vores ansøgere får en rundvisning på vores skole. Du er derfor velkommen til at ringe til skoleleder, Cecilie Allerelli på tlf[xxxxx]for yderligere oplysninger og tid til en evt rundvisning.

Send din ansøgning og CV til [xxxxx] senest tirsdag d. 19. maj.

Samtalerne afholdes onsdag den 27. maj.

Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Lærer", og befinder sig i kategorien "Undervisning".

Arbejdsstedet er beliggende i Nørre Asmindrup.

Jobbet er oprettet på vores service den 17.4.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Lærer
  • Nørre Asmindrup
  • Tirsdag den 19. maj 2026

Lignende jobs

Statistik over udbudte jobs som lærere i Nørre Asmindrup

Herunder ser du udviklingen i udbudte lærer i Nørre Asmindrup over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal lærere.

Dato Alle jobs som lærere
21. maj 2026 1
20. maj 2026 1
19. maj 2026 1
18. maj 2026 1
17. maj 2026 1
16. maj 2026 1
15. maj 2026 1
14. maj 2026 1
13. maj 2026 1
12. maj 2026 1
11. maj 2026 1
10. maj 2026 1
9. maj 2026 1
8. maj 2026 1
7. maj 2026 1
6. maj 2026 1
5. maj 2026 1
4. maj 2026 1
3. maj 2026 1
2. maj 2026 1
1. maj 2026 1
29. april 2026 1
28. april 2026 1
27. april 2026 1
26. april 2026 1
25. april 2026 1