Jobsearch.dk i dag

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

[xxxxx] søger to beboerkoordinatorer, der kan skabe tryghed for beboerne i forbindelse med foreningens ...

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

København V

Tidbegrænset ansættelse

Når AAB bygger og renoverer boliger, sætter vi vigtige rammer for beboernes hverdagsliv. Det kræver en opmærksomhed på, hvordan vi renoverer på en måde, der både involverer fysiske og sociale dimensioner. Derfor har vi i de seneste år arbejdet målrettet med at samtænke boligforeningens sociale og fysiske indsatser. Beboerkoordinatoren spiller en væsentlig rolle i det arbejde.

Som beboerkoordinator vil du blive tilknyttet de af foreningens renoveringsprojekter, hvor der er meget beboerkontakt og dit primære arbejdssted vil derfor være i en eller flere boligafdelinger, hvor du vil fungere som bindeled mellem beboere og afdelingsbestyrelse, projektleder og byggeledelse. Som oftest vil der være tale om et større projekt, hvor der i kortere eller længere perioder, vil være behov for at genhuse beboerne eller hvor der foregår omfattende renoveringsarbejder i beboernes hjem, mens beboerne stadig bor der, men det kan også være opgaver som 1 års-gennemgange eller lign.

Dine primære arbejdsopgaver:

Beboerkontakt generelt

  • Tage imod alle beboerhenvendelser vedrørende renoveringen og skabe tryghed omkring processen
  • Yde særlig støtte til de beboere, der har behov
  • Nøglehåndtering
  • Registreringer af boliger
  • Gennemgå mangelgennemgange
  • Beboervarslinger, der udarbejdes og udleveres ved gennemgang af deres bolig.

Særligt ved genhusning

  • Afholde samtaler med beboerne i afdelingerne samt vejlede og rådgive dem i forhold til, hvad den bedste løsning er for den enkelte
  • Støtte særligt sårbare beboere i processen, og evt. i samarbejde med kommunens boligrådgivere
  • Koordinere ud- og indflytning
  • Bidrage til udarbejdelse af genhusningsmateriale
  • Kontaktperson for beboerne som skal genhuses.

Andet

  • Deltagelse i byggemøder og dialog med bygherrer, entreprenører, rådgivere, beboere og myndigheder
  • Bidrage til udarbejdelse af informationsmateriale, afholdelse af beboer- og cafémøder og lignende
  • Øvrige afvekslende byggekoordineringsopgaver på byggepladserne og i administrationen.

Vi søger en kollega, der

  • trives med at arbejde selvstændigt og på skiftende arbejdssteder – hovedsageligt i Københavnsområdet – da du primært vil være ude i boligafdelingerne på byggepladserne
  • er god til at sætte sig i beboerens sted, er lyttende og god til at kommunikere med forskellige typer af mennesker – både mundtligt og skriftligt
  • arbejder struktureret, har et veludviklet overblik og trives med at arbejde efter en tidsplan
  • er udadvendt, positiv og har let ved at samarbejde med andre.

Din uddannelsesbaggrund er ikke afgørende, men vi ser meget gerne, at du har erfaring med opsøgende arbejde, eller at du har mod på at skabe kontakt til beboere, der af den ene eller anden årsag er udsatte.

Vi tilbyder:

En spændende stilling i en forening i forandring og vækst med start hurtigst muligt. Stillingen er tidsbegrænset til i første omgang to år.

Stillingen indbefatter:

  • 37 timers arbejdsuge inkl. frokost
  • God frokostordning og en fleksibel arbejdsplads
  • Sundheds- og behandlingsforsikring
  • Løn efter overenskomst mellem Dansk Erhverv og HK.

Hvis du vil høre mere om stillingen, er du velkommen til at kontakte chef for Bæredygtighed og Sociale indsatser Line Skovgaard på mail: [xxxxx] eller tlf.: [xxxxx].

Er det dig vi leder efter? Så ser vi frem til at modtage din ansøgning ved klikke på knappen "søg stilling".

Vi indkalder løbende de bedst kvalificerede til samtale og fjerner stillingsopslaget, når de rette kandidater er fundet.


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i København V.

Jobbet er aktiveret på vores service den 3.6.2026.

Fakta om stillingen

  • Øvrige
  • København V
  • Fredag den 26. juni 2026

Lignende jobs

Studentermedarbejder: Automatisering, AI og crawli...
Studentermedarbejder: Automatisering, AI og crawli...
Hos Digital Disruption Media driver vi 12 store digitale platforme inden for bolig, erhverv og job i Skandinavien og Europa. Vi lever af data. Derfor søger vi en teknisk stærk studentermedarbejder, som vil være med til at bygge vores næste generation af datamotorer og AI-løsninger. Dine opgaver. • Bygge crawlere og scraping-løsninger, der indsamler data fra nettet.
Område Frederiksberg C
Type Øvrige
Mere info
Sabbatår hos en tech-virksomhed: Kvik(ke) hjerne(r...
Sabbatår hos en tech-virksomhed: Kvik(ke) hjerne(r...
Hos Digital Disruption Media driver vi nogle af Skandinaviens største digitale platforme inden for bolig, erhverv og job. Vi søger nu én usædvanligt skarp sabbatårskandidat til at arbejde i 1-2 år.
Område Frederiksberg C
Type Øvrige
Mere info
Øvrige i København V
Øvrige i København V
Øvrige søges til organisation/virksomhed i 1553 København V
Område København V
Type Øvrige
Mere info
Øvrige i Dragør
Øvrige i Dragør
Vil du have en central rolle i at sikre tryghed, værdighed og selvbestemmelse for vores ældre borgere? Ønsker du at være tovholder for flere borgere og viderebringe dine faglige kompetencer til din..
Område Dragør
Type Øvrige
Mere info
Udvalgte kunder

+3.000 jobudbydere bruger vores services

+100.000 jobsøgere
+1.000.000 jobsøgere i databasen
+1.200 ansættelser årligt

Jobsearch.dk bruges af tusindvis af virksomheder, rekrutteringsbureauer, offentlige og private organisationer mv., der ønsker høj synlighed, flere henvendelser og bedre kandidater.

  • Greve Kommune
  • Scandic Hotels A/S
  • Digital Disruption Media ApS
  • Grant Thornton Danmark
  • Global Career Group