Jobsearch.dk i dag

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

KYC-medarbejder til BDO’s Client Compliance Team

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

København

Har du blik for detaljerne og lyst til at få processer sikkert i mål? Og har du erfaring med kundekendskabsprocedurer, konflikttjek og compliance? Så er det måske dig, vi glæder os til at byde velkommen i Client Compliance Teamet i BDO’s Risk & Compliance.

I Client Compliance bliver du en del af et team, der sikrer struktur, kvalitet og tryghed i BDO’s arbejde med kunder. Du arbejder tæt på de processer, hvor nye og eksisterende kunder vurderes, dokumenteres og følges sikkert til dørs – med blik for både compliance, kvalitet og forretning.

Din hverdag i KYC-teamet

Som vores nye kollega bliver du en del af det daglige arbejde med kundekendskabsprocedurer og konflikttjek for BDO i Danmark – med base på vores kontor på Havneholmen i København.

De opgaver, du vil komme til at arbejde med, omfatter blandt andet:

  • Kundekendskabsprocedurer på potentielle og eksisterende kunder
  • Afklaring af problemstillinger og assistance i KYC-processen
  • Indhentelse af relevant hvidvaskdokumentation fra kunder
  • Konflikttjek
  • Ad hoc-opgaver inden for complianceområdet

Hvem er du?

Vi forestiller os, at du har minimum 2 års erfaring fra KYC-området og trives i en rolle, hvor struktur, kvalitet og god kommunikation er afgørende. Desuden lægger vi vægt på, at du:

  • Bevarer overblikket i en hverdag med flere sideløbende opgaver
  • Arbejder nysgerrigt og analytisk og har lyst til at udvikle din faglige viden
  • Er god til at kommunikere og skabe relationer

Derudover er vi et team af vaskeægte holdspillere, hvor vi hjælper hinanden, deler viden og lykkes i fællesskab. Derfor er det vigtigt, at du trives med samarbejde.

Kort om BDO – resten skal opleves
BDO er dedikeret til at støtte og realisere dine drømme. Vi er nysgerrige på dine mål og fokuserede på at skabe et arbejdsmiljø, der fremmer åbenhed og respekt. Hos os er medarbejderengagement og -udvikling en prioritet, og du vil opleve en række karrieremuligheder samt personlige og faglige vækstmuligheder gennem vores ”BDO Academy”.

Med 34 kontorer landet over, og ét i Grønland, samt over 1.800 medarbejdere tilbyder vi et omfattende netværk af faglig ekspertise. BDO's globale netværk spænder over 166 lande og inkluderer 115.000 medarbejdere, hvilket sikrer en international tilstedeværelse og muligheder.

Er du vores nye kollega?

Hvis dette lyder som det rigtige for dig, vil vi meget gerne lære dig bedre at kende. Send din ansøgning allerede i dag, og lad os finde ud af, hvorfor netop du skal være vores nye kollega.

Har du spørgsmål til jobbet, er du velkommen til at kontakte Director for Client Compliance Teamet Samuel David Stender på +[xxxxx].

Ansøgningerne vil blive behandlet løbende, og vi anbefaler derfor at du ansøger hurtigst muligt.

I BDO arbejder vi aktivt på at minimere ubevidst bias og sikre en objektiv rekrutteringsproces. Vi opfordrer derfor til, at du undlader at inkludere et billede i din ansøgning. Dette er blot ét af vores mange initiativer for at skabe et inkluderende og mangfoldigt miljø i BDO. Vi stræber efter en arbejdsplads, hvor alle har lige muligheder og rettigheder, uanset baggrund eller position.

Grundet ferieafvikling kan der i sommerperioden være længere svartid på din ansøgning. Vi læser naturligvis alle ansøgninger og vender tilbage, så snart vi kan – tak for din tålmodighed og god sommer!


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i København

Jobbet er aktiveret på vores service den 3.6.2026.

Fakta om stillingen

  • Øvrige
  • København

Lignende jobs

Studentermedarbejder: Automatisering, AI og crawli...
Studentermedarbejder: Automatisering, AI og crawli...
Hos Digital Disruption Media driver vi 12 store digitale platforme inden for bolig, erhverv og job i Skandinavien og Europa. Vi lever af data. Derfor søger vi en teknisk stærk studentermedarbejder, som vil være med til at bygge vores næste generation af datamotorer og AI-løsninger. Dine opgaver. • Bygge crawlere og scraping-løsninger, der indsamler data fra nettet.
Område Frederiksberg C
Type Øvrige
Mere info
Sabbatår hos en tech-virksomhed: Kvik(ke) hjerne(r...
Sabbatår hos en tech-virksomhed: Kvik(ke) hjerne(r...
Hos Digital Disruption Media driver vi nogle af Skandinaviens største digitale platforme inden for bolig, erhverv og job. Vi søger nu én usædvanligt skarp sabbatårskandidat til at arbejde i 1-2 år.
Område Frederiksberg C
Type Øvrige
Mere info
Øvrige i København V
Øvrige i København V
Øvrige søges til organisation/virksomhed i 1553 København V
Område København V
Type Øvrige
Mere info
Øvrige i Dragør
Øvrige i Dragør
Vil du have en central rolle i at sikre tryghed, værdighed og selvbestemmelse for vores ældre borgere? Ønsker du at være tovholder for flere borgere og viderebringe dine faglige kompetencer til din..
Område Dragør
Type Øvrige
Mere info
Udvalgte kunder

+3.000 jobudbydere bruger vores services

+100.000 jobsøgere
+1.000.000 jobsøgere i databasen
+1.200 ansættelser årligt

Jobsearch.dk bruges af tusindvis af virksomheder, rekrutteringsbureauer, offentlige og private organisationer mv., der ønsker høj synlighed, flere henvendelser og bedre kandidater.

  • Greve Kommune
  • Scandic Hotels A/S
  • Digital Disruption Media ApS
  • Grant Thornton Danmark
  • Global Career Group