Jobsearch.dk i dag

Aalborg Kulturskole søger guitarlærer pr. 1. august 2026

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Aalborg

Om stillingen/arbejdspladsen
Kulturskolen i Aalborg søger en guitarlærer med tiltrædelse d. 1/8 2026. Der vil være tale om en fast deltidsstilling på 18,5 timer ugentligt, svarende til en 50% ansættelse.

En lille del af ansættelsen vil indeholde undervisning i trommer og klaver på begynder/let øvet niveau.

Udover undervisning indeholder stillingen en række øvrige opgaver i form af forberedelse, samarbejder, koncerter, møder, projekter mm., hvis omfang aftales med nærmeste leder.

Som underviser på Aalborg Kulturskole forventer vi at:

  • Du har en videregående musikfaglig uddannelse fra musikkonservatorium, universitet eller tilsvarende.
  • Du har et højt instrumentalt og kunstnerisk niveau, og i et vist omfang din egen aktive karriere som musiker.
  • Soloundervisning og sammenspil går hånd i hånd, og at du som lærer tager ansvar for elevens samlede udvikling, herunder understøtter til at der finder sammenspil sted allerede tidligt i undervisningsforløbet.
  • Du indgår aktivt og medskabende i det kollegiale og faglige fællesskab, og er en tydelig samarbejdspartner.
  • Du sikrer en god, positiv og regelmæssig dialog med forældre og samarbejdspartnere.
  • Du tager medansvar for fortsat tilgang af nye elever, og for at skabe forøget interesse for musiklivet på Kulturskolen.

Vi tilbyder en spændende og fleksibel arbejdsplads med plads til kreativitet og initiativ, og vi har en åben og inkluderende dialog med frihed til at afprøve nye idéer. Vi har et godt arbejdsmiljø, med masser af humor, godt kollegaskab og hvor faglighed, kunstnerisk udvikling og spilleglæde følges ad.

På Kulturskolen i Aalborg, tilbyder vi dig at blive en del af et dynamisk og inspirerende undervisningsmiljø, hvor der bl.a. er fokus på fællesskaber og samarbejder, og du skal have lyst til at spille en rolle i de projekter og arrangementer som Kulturskolen arrangerer eller er en del af.

Aalborg Kulturskole har over 100 undervisere, og samarbejdet mellem lærerne prioriteres højt. Både i det daglige ved erfarings- og materialeudveksling og ved udviklingsprojekter og arrangementer.

Har du andre kompetencer og erfaringer hører vi også meget gerne om dem.

Kulturskolen har decentral undervisning på alle kommunens skoler, og centralt i egne undervisningslokaler i Nordkraft.

Aalborg Kulturskole og MGK Nord er Danmarks største Kulturskole med over 5.000 elever – heraf alene ca. 4.200 musikelever. Kulturskolens administration og ledelse er placeret i Nordkraft, hvor bl.a. også Kulturskolens talentklasseforløb og MGK Nord er blandt aktiviteterne. Vi samarbejder med mange andre aktører, skoler og kulturinstitutioner både lokalt, regionalt og nationalt – herunder bl.a. de mange institutioner i og omkring Nordkraft og Musikkens Hus.

Ansøgningsfrist er tirsdag d. 26. maj og samtaler afholdes onsdag og torsdag d. 3. og 4. juni.

Spørgsmål vedr. stillingen kan rettes til afdelingsleder Lasse Baggenæs på[xxxxx]eller [xxxxx] og ansættelsesvilkår: Ansættelse og aflønning sker i henhold til overenskomst for musikskolelærere (FMM).

Der vil være en prøvetid på 3 måneder.

Forud for endelig ansættelse indhentes der straffe- og børneattest samt reference.

Vi opfordrer alle uanset køn, alder og etnicitet til at søge stillingen.


Send ansøgning

Du sender din ansøgning ved at trykke på knappen "Send ansøgning" og udfylde den formular, som kommer frem. Det er også muligt at vedhæfte bilag som f.eks. ansøgning og CV i begrænset omfang.

Bliv en del af Dobbelt A – få dobbelt op på muligheder
Hos os bliver du en del af et fedt fællesskab med 17.500 kolleger. Glæd dig til at få dobbelt op på udviklingsmuligheder, gode ansættelsesforhold og fokus på trivsel. Vi tror på, at forskellighed gør os stærkere, og opfordrer alle til at søge – uanset alder, køn, baggrund, religion eller handicap.
Se alle fordelene ved et job hos os og bliv klogere på ansættelsesprocessen trin-for-trin.

Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Lærer", og befinder sig i kategorien "Undervisning".

Arbejdsstedet er beliggende i Aalborg.

Jobbet er oprettet på vores service den 6.5.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Lærer
  • Aalborg
  • Tirsdag den 26. maj 2026

Lignende jobs

Stolpedalsskolen søger uddannet lærer til en fast ...
Vi søger en faglig kompetent og engageret lærer til vores Fokusklasse, primært på mellemtrinnet. Vi søger en kollega, der har fokus på deltagelsesmuligheder for alle børn, og som ser muligheder fre..
Område Aalborg
Type Lærer
Åbn
[xxxxx] søger en dygtig fysik/kemi og matematiklær...
Vi søger en fysik/ kemi og matematiklærer til en fast stilling på fuld tid til vores udskoling. Uanset om du er erfaren eller nyuddannet og talentfuld, så lægger vi først og fremmest vægt på, at du..
Område Aalborg SV
Type Lærer
Åbn
Lærer til Tingstedet - fokusklasse
Tingstedet søger en uddannet lærer til vores fokusklasseDa en af vores lærere efter mange års ansættelse søger nye udfordringer, har vi en ledig stilling til besættelser på Tingstedet.Tings..
Område Svenstrup J
Type Lærer
Åbn
Tysklærer - Mou Skole
Tysklærer til Mou SkoleHvem er vi?Mou Skole ligger 20 km øst for Aalborg i smuk natur, som indbyder til mange udendørs aktiviteter. Vi har ca. 135 elever og er ét sporet på hver årgang fra 0..
Område Storvorde
Type Lærer
Åbn
Market data

Graph 1

New ads data title

New ads data description

Date New ads count
24. juni 2026 0
23. juni 2026 0
22. juni 2026 0
21. juni 2026 0
Graph 2

Inactive ads data title

Inactive ads data description

Date Inactive ads count
24. juni 2026 0
23. juni 2026 2
22. juni 2026 1
21. juni 2026 -1
Graph 3

Available ads data title

Available ads data description

Date Available ads count
24. juni 2026 18
23. juni 2026 18
22. juni 2026 20
21. juni 2026 21