Elev som Bager/Bagværker til HE Midt Køkken, Servicecentret,
Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger
Elev - Midtjylland
HE Midt Køkken søger 1-2 friske bagerlærlinge, som har gåpåmod, energi og lyst til at lære håndværket, til fremstilling af fantastik bagværk. Start pr. 1. august 2025. eller efter aftale Bestået GF2 er en fordel men ikke et krav. Arbejdstiden ligger i tidsrummet kl. 3.00 - 14.00. Der er på nuværende tidspunkt ikke weekendarbejde.
Som elev indgår du i bageriets produktion, hvor du under vejledning af vores bagersvende vil blive oplært inden for alle bageriets områder, som brød, kager, råvarer, tilvirkning, egenkontrol, planlægning, m.v.
Det forventes at du udviser gejst og engagement, er mødestabil og vil indgå i det fælles teamsamarbejde. Til gengæld tilbyder vi et godt og trygt læringsmiljø, hvor du som elev vil blive prioriteret højt.
Som elev hos os træder du ind i et fællesskab med yderligere 1 bagerlærling og 8 ernæringsassistentelever. Herudover er der i køkkenet 52 fuldtidsansatte med forskellige kostfaglige baggrunde, som hver dag er med til at skabe et godt arbejdsmiljø, hvor fællesskab, kvalitet og bæredygtighed er nogle af nøgleordene. Der vil gennem hele praktikken være tilknyttet mentor og praktikvejleder.
HE Midt Køkken består at et produktionskøkken beliggende i Viborg, og 3 kantiner på henholdsvis , Silkeborg og Hammel Neurocenter.
Der tilberedes dagligt mad til 650 patienter og 900 medarbejdere fordelt på flere matrikler.
Link til video som elev i køkkenet: fagperson. .
Om Servicecentret
Servicecentret varetager mange af servicefunktionerne på hospitalerne herunder rengøring, vareforsyning, køkken og kantine, informationer, teknisk afsnit, transportopgaver på tværs i regionen samt fællessekretariat. Afsnitslederne i de forskellige serviceområder varetager selvstændigt den daglige ledelse af deres funktionsområde. Der er ansat ca. 550 medarbejdere i Servicecentret.
Yderligere oplysninger
Yderligere oplysninger om stillingen kan fås ved at rette henvendelse til Afsnitsleder Tom Dessau på telefonnr. eller teamleder Britta B. Hansen på telefonnr.
Din ansøgning
Din ansøgning indeholdende, oplysninger om uddannelse og hidtidig erfaring skal være os i hænde senest mandag den 9. juni 2025
Ansættelsessamtaler forventes afholdt i løbet af uge 24, 2025
Ansættelsen sker ved , læs mere om den samlede hospitalsenhed her
Interesserede ansøgere, uanset alder, køn, religion og etnisk tilhørsforhold opfordres til at søge stillingen.
Løn- og ansættelsesvilkår
Løn- og ansættelsesvilkår er i henhold til gældende overenskomst på området. Med henvisning til lov om børneattest i forbindelse med ansættelse af personale m.v., vil der blive indhentet børneattest i forbindelse med eventuel ansættelse. Ansættelse sker ved Region Midtjylland med tjeneste indtil videre ved , Viborg.
Stillingen er som udgangspunkt en fuldtidsstilling.
Da Region Midtjylland løbende gennemfører besparelser og omorganiseringer, vil medarbejdere i omplacering, der søger stillingen, have fortrinsret.
Information og data
Denne ledige stilling har jobtypen "Bager", og befinder sig i kategorien "Detail, Restauration og Hotel".
Arbejdsstedet er beliggende i Midtjylland
Jobbet er oprettet på vores service den 16.5.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.
Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
- Bager
- Midtjylland
Lignende jobs
-
Bager
Bagersvend til [xxxxx]Sætter du pris på godt bagerhåndværk?Brug din faglighed i [xxxxx]s bageri, hvor du bliver omgivet af dygtige kolleger. Her får du gode forhold med fri i helligdagene og muligh..- Bager
- Viborg
-
Bager
Pakkerimedarbejder under 18 år til BakeryKlar til youth-work era, der både er sjovt og passer perfekt til din hverdag?Vi leder efter en medarbejder under 18 år til vores pakkeri i Bakery. Du bliver..- Bager
- Viborg
-
Vikarstilling: Barselsvikar søges til [xxxxx]s Bag...
Barselsvikar søges til [xxxxx]s BageriEr du dygtig til at bage og elsker at skabe lækre produkter fra bunden? Så kan du være den bager, vi leder efter.Om jobbetDen ene af vores bage..- Bager
- Viborg
-
Bagersvend - Viborg - Brønshøj
Forestil dig en arbejdsplads, hvor du sammen med dit team skaber smagsoplevelser, der bringer folk sammen – fra festlige fejringer til hverdagens søde stunder. Hos [xxxxx] søger vi en stolt .- Bager
- Viborg
Statistik over udbudte jobs som bager i Midtjylland
Herunder ser du udviklingen i udbudte bager i Midtjylland over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal bager i Midtjylland.
Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte jobs som bager i Midtjylland over tid
Dato | Alle jobs som bager |
---|---|
3. juli 2025 | 3 |
2. juli 2025 | 3 |
1. juli 2025 | 3 |
30. juni 2025 | 2 |
29. juni 2025 | 2 |
28. juni 2025 | 2 |
27. juni 2025 | 2 |
26. juni 2025 | 1 |
25. juni 2025 | 1 |
24. juni 2025 | 1 |
23. juni 2025 | 1 |
22. juni 2025 | 2 |
21. juni 2025 | 3 |
20. juni 2025 | 3 |
19. juni 2025 | 3 |
18. juni 2025 | 3 |
17. juni 2025 | 4 |
16. juni 2025 | 4 |
15. juni 2025 | 4 |
14. juni 2025 | 4 |
13. juni 2025 | 4 |
12. juni 2025 | 4 |
11. juni 2025 | 4 |
10. juni 2025 | 4 |
9. juni 2025 | 5 |
8. juni 2025 | 5 |
7. juni 2025 | 5 |
6. juni 2025 | 5 |
5. juni 2025 | 5 |
4. juni 2025 | 5 |
3. juni 2025 | 5 |
Populære søgninger
Lignende søgeresultater
Ungarbejder til
i Skive
Miljømedarbejder til miljøteamet i
s Undergrundsenhed
Se alle populære søgninger