Jobsearch.dk i dag

Erfaren forretningsanalytiker søges til stort digitaliseringsprojekt i [xxxxx]

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

København K

Vil du være med til at anskaffe, udvikle og implementere Danmarks Fængslers vigtigste it-løsning? En af vores dygtige forretningsanalytikere har valgt at gå på pension, og vi søger derfor en erfaren forretningsanalytiker som vil hjælpe os med at gennemføre et strategisk og komplekst digitaliseringsprojekt i en af Danmarks vigtigste myndigheder

Dine ansvarsområder
Du vil komme til at arbejde med Danmarks Fængslers største og vigtigste digitaliseringsprojekt, som er et ambitiøst udviklingsprojekt. Projektet skal sikre en erstatning for det eksisterende klienthåndteringssystem, der understøtter sagsbehandling af dømte borgere i Danmarks Fængsler. Projektet er i slutningen af anskaffelsesfasen, og vi forventer at have en udviklingsleverandør på plads til efteråret.

Sammen med projektets Product Owner og 3 andre forretningsanalytikere, vil dine opgaver blandt andet omfatte:

  • At afdække forretningsbehov til projektets tre delleverancer i tæt samspil med forretningen og en kommende leverandør af løsningen
  • At drive workshops, afdække og analysere forretningsbehov, arbejde med procesoptimering og dermed sikre, at beslutningsgrundlag for udvikling er godt understøttet og dokumenteret
  • Samarbejde med leverandør i forbindelse med nedbrydning af epics til user stories, herunder sikre dækkende og testbare acceptkriterier
  • Sparringspartner for leverandør/afklaring af spørgsmål fra leverandør, når udvikling af løsningen går i gang
  • Agere bindeled mellem leverandøren og forretningens mangeartede ønsker og behov
  • Være med til at designe, teste og afprøve løsningen sammen med vores brugere og kommende leverandør

Om dig

Du har en relevant uddannelsesmæssig baggrund og har erfaring med forretningsanalyse i agile udviklingsprojekter. I din værktøjskasse har du fx arbejdet med behovsafdækning, user stories, forretningsmodellering og har kendskab til datamodeller. Og du har måske også erfaring med at arbejde med Azure DevOps og Microsoft CRM Dynamics.

Derudover ser vi gerne, at du:

  • er struktureret, er god til at planlægge din egen opgaveløsning og følger opgaver til dørs
  • er velformuleret – både mundtligt og skriftligt – og kan udtrykke dig klart og præcist om teknisk komplekse informationer til såvel tekniske som ikke-tekniske samarbejdspartnere
  • ser muligheder og løsninger frem for barrierer
  • trives med en opgaveportefølje som både kan være projektorienteret og driftsorienteret
  • har et godt humør og er en god kollega der gerne vil være en del af et fælles team på tværs af Danmarks Fængsler og leverandører

Vi tilbyder

  • en stilling med høj grad af indflydelse og mening

  • en hverdag med stor samfundsmæssig relevans
  • et stærkt fagligt og socialt arbejdsmiljø
  • gode muligheder for kompetenceudvikling
  • fleksible arbejdsforhold og work-life balance, herunder mulighed for at arbejde hjemmefra, når det passer ind med opgaveløsningen

Løn og ansættelsesforhold

Ansættelse og aflønning sker i henhold til gældende overenskomst. Der vil herudover kunne aftales tillæg afhængig af erfaring og kvalifikationer.

  • Stillingen er en fuldtidsstilling med en gennemsnitlig arbejdstid på 37 timer om ugen.
  • Ansættelsesområdet er Danmarks Fængsler. Arbejdsstedet er [xxxxx] beliggende på Strandgade nr. 100, 1401 København K.
  • Sikkerhedsgodkendelse er en forudsætning for ansættelsen, ligesom du skal kunne opretholde sikkerhedsgodkendelsen gennem din ansættelse.
  • Stillingen forventes besat hurtigst muligt.

Om os

Du bliver en del af kontoret Digitalt Klientsystem. Kontoret blev etableret i 2025, og består lige nu af 22 medarbejdere, hvor nogle arbejder med drift af det nuværende Klientsystem og andre indgår i projektet med ansvar for udvikling og implementering af en ny Klientløsning. Da vi er et forholdsvist nyt kontor, er der rig mulighed for at være med til at præge kontorets dagligdag og sociale liv. Din arbejdsmæssige dagligdag vil være i projektet, men du vil derudover have et tæt samspil med ledere og medarbejdere i resten af organisationen.

Kontoret er en del af IT- og Digitaliseringsafdelingen der har ansvar for at udvikle og drive de digitale løsninger, der understøtter driften og udviklingen af Danmarks fængsler og arresthuse.

Vi arbejder målrettet med digital transformation, modernisering af systemlandskabet og styrket forretningsunderstøttelse. Danmarks Fængsler sikrer, at domstolenes domme bliver fuldbyrdet. Vi arbejder for at begrænse kriminalitet og skabe tryghed i samfundet og beskæftiger ca. 4.300 medarbejdere fordelt på styrelsen og to kredse.

Lyder det som noget for dig?

Så send din ansøgning, CV, dokumentation for uddannelse samt andet relevant materiale senest søndag d. 7. juni 2026 via linket ”Søg stillingen”. Vi forventer at afholde samtaler i uge 24.

Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte kontorchef for Digitalt Klientsystem, Kamilla Ekholdt Gregers, på[xxxxx].

Hvis du indkaldes til samtale, skal du til samtalen medbringe identifikation, f.eks. pas eller kørekort. Det er en forudsætning for ansættelse, at du i forbindelse med samtalen giver dit samtykke til, at Danmarks Fængsler må indhente og vurdere oplysninger om dig i det centrale kriminalregister.

Alle interesserede uanset personlig baggrund opfordres til at søge.

Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Forretningsudvikler", og befinder sig i kategorien "Kommunikation, marketing, salg".

Arbejdsstedet er beliggende i København K.

Jobbet er oprettet på vores service den 19.5.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Forretningsudvikler
  • København K
  • Søndag den 07. juni 2026

Lignende jobs

Tender & Business Development Coordinator
Tender & Business Development Coordinator
[xxxxx] (DRC) is currently seeking a highly motivated and detail-oriented Tender & Business Development Coordinator to join our Commercial Contracts team.About the team DRC..
Område København
Type Forretningsudvikler
Mere info
Global Emergency Advisor
Global Emergency Advisor
Who are we? The Emergency Unit which is part of the Strategy, Programme and Learning Department in HQ is responsible for leading DRC’s approach to emergency preparedness and response, through s..
Område København
Type Forretningsudvikler
Mere info
Udviklingschef for Data – sæt retningen for et af ...
Udviklingschef for Data – sæt retningen for et af ...
Vil du stå i spidsen for udviklingen af dataområdet og gøre data til en reel strategisk styrke i LB Forsikring?Vi søger sammen med LB Forsikring en udviklingschef, der motiveres af at skabe res..
Område København
Type Forretningsudvikler
Mere info
Forretningsudvikler i København V
Forretningsudvikler i København V
Forretningsudvikler søges til organisation/virksomhed i 1553 København V
Område København V
Type Forretningsudvikler
Mere info

Udvalgte kunder

Udvalgte kunder

+300 jobudbydere bruger vores services

+20.000 jobsøgere
+150.000 leads årligt
+300 ansættelser årligt

Jobsearch.dk bruges af tusindvis af virksomheder, rekrutteringsbureauer, offentlige og private organisationer mv., der ønsker høj synlighed, flere henvendelser og bedre kandidater.

  • Greve Kommune
  • Scandic Hotels A/S
  • Digital Disruption Media ApS
  • Grant Thornton Danmark
  • Global Career Group