IT-supporterelev til
Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger
Elev - Billund
Luft under vingerne – start din karriere i vores IT team
Er du klar til at tage din karriere op i højderne? Som vores nye IT-supporterelev i IT afdelingen får du mulighed for at dykke ned i IT-support og teknisk drift, der kører på en international lufthavns skala. Er du skarp med teknisk flair, har du sans for service og fejlfinding, og er du klar til at få en lærerig rejse? Så er det måske dig, vi søger!
Din rejse i IT’ens verden
I søger vi en engageret IT-supporterelev, som skal hjælpe os med den daglige drift inden for IT-området. Du vil være en del af vores IT team, hvor der er et godt fællesskab og hvor fokus er på support og samarbejde. Vi tilbyder dig en spændende og alsidig elevstilling, hvor du får rig mulighed for personlig og faglig udvikling.
Luftfart og IT i én pakke
Du får masser af kontakt med både kolleger og samarbejdspartnere, og selvom hver dag ikke nødvendigvis er ens, kan du regne med, at du vil blive udfordret og udviklet både fagligt og personligt.
Din arbejdsdag kommer til at flyve af sted, og derfor skal du være en, der elsker at holde mange bolde i luften – og stadig ramme plet med detaljerne!
Dine arbejdsopgaver er varieret, og du skal blandt andet:
• Installere, konfigurere, vedligeholde og fejlrette PC, servere, printere og netværk
• Vejlede, instruere og supportere brugere i brugen af hardware, software og forskellige sikkerhedsløsninger
• Være god til at lytte og forstå de problemstillinger brugeren har og være god til at kommunikere komplekse emner til et let og forståelig sprog
Du får indflydelse på din arbejdsdag og vil være omgivet af dygtige og engagerede kolleger, der vil hjælpe dig til at nå et højt fagligt niveau.
Hvem er du?
Du er serviceminded og god til at sætte dig i kundens sted. Du kan lide at have kontakt med kunder og lave forskelligartede opgaver.
Derudover forventer vi, at:
Du er vild med IT på alle mulige og umulige måder.
• Du er nysgerrig, struktureret og engageret i at lære.
• Du kan begå dig på dansk og engelsk – både mundtligt og skriftligt.
• Du kan håndtere deadlines og få både store og små opgaver til at lande på rette tid og sted.
• Du er klar til at tage ansvar og arbejde selvstændigt, men trives også i et team, hvor vi spiller hinanden gode.
Vi forventer, at du vil tage ansvar og være med til at præge de opgaver, du bliver stillet over for. Du vil gerne prøve nye arbejdsopgaver og er ikke bange for at spørge, når der er noget, du ikke forstår. Vi vil gøre alt, hvad vi kan for, at du får mest muligt ud af din elevtid, men jo mere du selv lægger i din uddannelse, jo mere får du med dig. Du er engageret, positiv og at du evner at arbejde selvstændigt. Du har desuden gode engelskkundskaber.
For at blive elev hos os skal du enten have bestået eller være i gang med grundforløbet som IT-supporter/datatekniker.
Er du over 25 år og opfylder adgangskravene, skal du medsende en RealKompetenceVurdering (RKV).
Det er en fordel, hvis du har kørekort.
Hvad kan vi tilbyde dig?
Som IT-supporter elev hos os får du et alsidigt og spændende forløb, hvor du bygger et solidt fundament for din fremtidige karriere i IT. Der er masser af plads til både faglig og personlig udvikling, og du vil hurtigt få ansvar og mulighed for at tage større opgaver på dig.
I løbet af dit elevforløb får du praktisk erfaring og indsigt i de mange facetter af IT i en international virksomhed. Det handler ikke kun om opsætning af IT-udstyr og helpdesk – det drejer sig også om at forstå de processer, der får lufthavnen til at operere effektivt og dynamisk.
Vores IT afdeling består af et team med 10 medarbejdere.
Vores team lægger vægt på et arbejdsmiljø, hvor faglig sparring er en selvfølge. Vi sætter en ære i at levere en høj kvalitet i arbejdet og den bedste service til vores brugere. Du får indflydelse på teamets fælles hverdag, og vi forventer, at du bidrager til arbejdsmiljøet med en positiv og humoristisk tilgang.
Opstart
Opstart vil forventelig være i januar 2026.
Kontakt
Har du spørgsmål til stillingen, kan du kontakte IT-chef Henning Larsen på du vores næste IT-supporter elev og klar til at flyve videre på din karriererejse?
Vi opfordrer dig til at sende din ansøgning samt dit udførlige CV - gerne vedlagt relevant eksamensbevis og evt. RKV - hurtigst muligt.
Søg jobbet nu ved at klikke på "Ansøg".
Vi glæder os til at høre fra dig!
Information og data
Denne ledige stilling har jobtypen "IT-supporter", og befinder sig i kategorien "Informationsteknologi".
Arbejdsstedet er beliggende i Billund.
Jobbet er oprettet på vores service den 4.9.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.
Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
- IT-supporter
- Billund
Lignende jobs
-
IT-Supporter
Vil du være med til at give vores kunder skræddersyet kommunikationsløsninger samt markedets bedste kundeservice? – så er du lige den, vi søger! Hos [xxxxx] er vi førende inden for personl..- IT-supporter
- Gråsten
-
IT-Supportelev
Er du vild med tech og god til at tale med mennesker? Hos [xxxxx] er vi førende inden for personlig kundeservice i vores branche. Vi har mange spændende opgaver, og vores mål er, at give kundern..- IT-supporter
- Gråsten
-
Teknisk Supporter
Er du en stærk tekniker med gode kommunikative evner og bred erfaring fra bilbranchen? Brænder du for at supportere vores forhandlere i forbindelse med garanti og tekniske spørgsmål? Så er her en s..- IT-supporter
- Kolding
-
Service Technician
Join [xxxxx] Offshore at Horns Rev 3, a cutting-edge 407MW wind farm powering over 425,000 Danish homes with clean energy. As an Offshore Service Technician, you'll work hands-on with advanced V16..- IT-supporter
- Esbjerg
Statistik over udbudte jobs som it-supportere i Billund
Herunder ser du udviklingen i udbudte it-supporter i Billund over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal it-supportere.
Dato | Alle jobs som it-supportere |
---|---|
21. oktober 2025 | 1 |
20. oktober 2025 | 1 |
19. oktober 2025 | 1 |
18. oktober 2025 | 1 |
17. oktober 2025 | 1 |
16. oktober 2025 | 1 |
15. oktober 2025 | 1 |
14. oktober 2025 | 1 |
13. oktober 2025 | 1 |
12. oktober 2025 | 1 |
11. oktober 2025 | 1 |
10. oktober 2025 | 1 |
9. oktober 2025 | 1 |
8. oktober 2025 | 1 |
7. oktober 2025 | 1 |
6. oktober 2025 | 1 |
5. oktober 2025 | 1 |
4. oktober 2025 | 1 |
3. oktober 2025 | 1 |
2. oktober 2025 | 1 |
1. oktober 2025 | 1 |
30. september 2025 | 2 |
29. september 2025 | 2 |
28. september 2025 | 2 |
27. september 2025 | 2 |
26. september 2025 | 2 |
25. september 2025 | 2 |
24. september 2025 | 2 |
23. september 2025 | 2 |
22. september 2025 | 2 |
21. september 2025 | 2 |