Karrosseritekniker søges til busser hos Ejner Hessel A/S i Køge

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Køge

Har du hænderne skruet rigtig på og drømmer om, at være den der hjælper vores kunder når de er kommet glat afsted og skal have rettet buler ud og lavet pladearbejde? Så er du måske Ejner Hessels nye kollega til vores busafdeling i Køge.Vi søger en dygtig karrosseritekniker til vores pladeværksted i Køge, der er autoriseret forhandler og værksted for Mercedes-Benz og Setra busser. Vi søger gerne dig, der har erfaring med karrosseriopgaver på busser og/eller lastbiler. Du vil opleve, at Ejner Hessel er en meget flad organisation, hvor beslutningerne træffes så tæt på den enkelte medarbejder som muligt og hvor der er højt til loftet.Måske du lige nu går i en lignende stilling som karrosseritekniker og har mod og lyst til en ny, spændende udfordring på et pladeværksted hos en af Danmarks største bilforhandlere?Hos os kan du få:
  • 22 flinke, dygtige kolleger i Køge og over 1.800 kolleger fordelt på vores 32 afdelinger.
  • Alsidige arbejdsdage og afvekslende opgaver.
  • Mulighed for at efter- eller videreuddanne dig gennem Mercedes-Benz.
  • En hverdag, hvor tonen generelt er uformel – og hvor en go’ omgang værkstedshumor er værdsat.
  • Masser af attraktive ansættelsesvilkår, herunder en god sundhedsforsikring og en konkurrencedygtig løn.
  • Du er...
  • Udlært karrosseritekniker – eller måske er du udlært mekaniker og har nu lyst til at prøve nye udfordringer på et pladeværksted.
  • Erfaren med at løse større og komplekse karrosseriopgaver på busser og/eller lastbiler.
  • Omhyggelig og sætter derfor en stor ære i at levere et stykke håndværk af højeste kvalitet.
  • Serviceminded og klar til at gå den ekstra mil for kunden, som Ejner Hessel er så kendt for.
  • Engageret og selvstændig, og har lysten til hele tiden at dygtiggøre dig.
  • Gerne bekendt med et eller flere af vores mærker, herunder Mercedes-Benz og Setra.
  • Kan du se dig selv hos osHvis ja, så send en ansøgning og dit CV vores vej. Det måske dig, vi står og mangler!Du er velkommen til at kontakte værkstedschef Kim Andersen på telefon[xxxxx], hvis du har yderligere spørgsmål til jobbet.Vi glæder os til at høre fra dig!Om Ejner Hessel A/SDet familieejede Ejner Hessel A/S, der har hovedkontor i Brande, er en af Danmarks største bilforhandlere med salg til både erhvervskunder og private. Selskabet er autoriseret forhandler og serviceværksted for bilmærkerne Mercedes-Benz, XPENG, Renault, Dacia, Ford og Smart.Selskabet blev etableret i 1968, og har gennem årene ekspanderet i Jylland. I 2008 kom det sjællandske marked med, og Ejner Hessel har i dag i alt 32 afdelinger - heraf 18 i Jylland og 14 på Sjælland. Ejner Hessel-koncernen er også ejer af Skandinaviens største brugtbilscenter, Mercedes-Benz Starmark, i Vejle. I koncernen indgår desuden et ejendomsselskab, som ejer og udlejer erhvervsejendomme til andre af koncernens selskaber.Ejner Hessel-koncernen beskæftiger i dag over 1.800 medarbejdere og omsatte i 2023 for 9 mia. kr.


    Information og data

    Denne ledige stilling har jobtypen "Mekaniker", og befinder sig i kategorien "Industri, håndværk og teknik".

    Arbejdsstedet er beliggende i Køge.

    Jobbet er oprettet på vores service den 29.3.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

    Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
    • Mekaniker
    • Køge

    Lignende jobs

    • Karrosseritekniker-lærling til Semler Mobility i K...

      Har du et skarpt øje for detaljer og elsker at arbejde med dine hænder i et moderne værksted? Så er du måske den karrosseritekniker-lærling, vi leder efter til vores team!Hvad tilbyder vi? Vi..
      • Mekaniker
      • Køge
      Få mere info
    • Karrosseritekniker

      Er du udlært karrosseritekniker, er du selvstændig og trives du i frihed under ansvar? Måske du lige nu går i en lignende stilling på Vestsjælland og har mod på en ny, spændende udfordring hos en a..
      • Mekaniker
      • Slagelse
      Få mere info
    • Busmekaniker

      Vi søger en dygtig busmekaniker til vores busafdeling i Køge, der er autoriseret forhandler og værksted for Mercedes-Benz og Setra busser. Vi har rygende travlt på værkstedet, og derfor har vi brug..
      • Mekaniker
      • Køge
      Få mere info
    • Servicetekniker til Semler Agro på Sjælland

      Brænder du for teknik og service, og kunne du tænke dig at arbejde med nogle af markedets førende landbrugsmaskiner? Er du selvkørende og klar til at levere førsteklasses service til kunderne? Så e..
      • Mekaniker
      • Ringsted
      Få mere info

    Statistik over udbudte jobs som mekanikere i Køge

    Herunder ser du udviklingen i udbudte mekaniker i Køge over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal mekanikere.

    Se flere statistikker her:
    Statistik over udbudte jobs som mekanikere i Køge over tid

    Dato Alle jobs som mekanikere
    29. april 2025 11
    28. april 2025 12
    27. april 2025 12
    26. april 2025 12
    25. april 2025 12
    24. april 2025 9
    23. april 2025 9
    22. april 2025 9
    21. april 2025 7
    20. april 2025 7
    19. april 2025 7
    18. april 2025 7
    17. april 2025 8
    16. april 2025 8
    15. april 2025 8
    14. april 2025 8
    13. april 2025 8
    12. april 2025 8
    11. april 2025 8
    10. april 2025 9
    9. april 2025 9
    8. april 2025 9
    7. april 2025 9
    6. april 2025 9
    5. april 2025 9
    4. april 2025 9
    3. april 2025 9
    2. april 2025 9
    1. april 2025 10
    31. marts 2025 10
    30. marts 2025 10