Miljøkonsulent til Amagerværket

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Til afdelingen for Vedligehold søger vi en medarbejder, som kan være med til at sikre, at vi arbejder for miljørigtige løsninger inden for kemi- og affaldsområdet. Hvis det er en stilling, du kan se dig selv i, så læs videre her.

Udvikling af miljøområdet
Som miljøkonsulent på Amagerværket er du med til at sikre, at miljøforholdene omkring affald og miljø er i orden, og at vi udvikler os og arbejder målrettet med miljøet. Vi har gang i rigtig meget på miljøområdet, så der vil være gode muligheder for at blive inddraget i forskellige miljøopgaver.

Du kommer til at have en stor berøringsflade med mange medarbejdere, og du kommer især til at have et tæt samarbejde og sparring med Amagerværkets miljøkoordinator samt vores Miljø- og Arbejdsmiljøsektion. Vi lægger vægt på videndeling, også med kollegaer med anden faglighed.

Selvom der samarbejdes på tværs af organisationen, er det vigtigt, at du kan træffe beslutninger i hverdagen, samt har evnen til at stoppe eller korrigere samarbejdspartnere, hvis de agerer miljømæssigt uforsvarligt.

Dine primære arbejdsopgaver omfatter, at du:

  • Sikrer at vi har styr på anvendelse af kemikalier bl.a. ved oprettelse af kemiske produkter i vores kemidatabase, samt at du undersøger muligheder for substitution og bistår med udarbejdelse af kemiske APV’er
  • Håndterer affaldsopgaver på Amagerværket fx ved anvisning af affald, optimering af affaldssortering og ressourcer
  • Er med til at holde styr på affaldsstrømme og har tjek på rapportering af affaldsdata til myndigheder og interne miljøregnskaber
  • Instruerer i og vejleder om hvordan affald og kemi bedst håndteres
  • Indgår i tværfaglige projekter og arbejdsopgaver for at sikre at vi lever op til [xxxxx]s miljøforpligtigelser
  • Kommunikerer og skaber følgeskab for miljøløsningerne fx gennem informationsmateriale eller kampagner.

Interesse i miljø
Vi forventer, at du har en baggrund, hvor du har fået indblik i eller interesse for regulering af miljø inden for affald og kemi. Måske har du haft fokus på kemi på din uddannelse eller i et tidligere job og er interesseret i samt villig til også at lære om affaldsområdet – eller omvendt. Det vigtigste er, at du har motivation til at sætte dig ind i et bredt felt af opgaver, og kan skabe overblik over dem, så relevant viden kommer i spil for at finde de bedst mulige miljøløsninger.

Vi forventer, at du kan skabe gode relationer og trives i en rolle, hvor du dagligt har kontakt til mange kolleger i driftsorganisationen på Amagerværket. Du skal sætte pris på at arbejde tværfagligt, så alle færdigheder inddrages.

Derudover forventer vi, at du har:

  • Motivation for at arbejde i teams og bidrager til den positive atmosfære i teamet
  • Evnen til at skære ind til det væsentlige i opgaver for at få relevant viden bragt i spil og de bedst mulige miljøløsninger findes og gøres operationelle
  • En struktureret tilgang til dine opgaver og arbejdsområder
  • Blik for det overordnede mål
  • Fortrolighed med at bruge IT-systemer, herunder almindelige Office-programmer

Et socialt team med 12 dygtige kolleger er klar til at byde dig velkommen
Du bliver en del af Afdeling Vedligehold, som er opdelt i to sektioner Forsyningsanlæg og Procesanlæg. Team Support, som du bliver en del af, hører under Sektion Procesanlæg.

Team Support bistår hele Amagerværket på mange forskellige fagområder. Hos os er der plads til forskellighed, og du bliver en del af et team med mange forskellige faglige ekspertiser. Vi værdsætter vores forskellighed og lægger vægt på en god respektfuld omgangstone og et godt samarbejde.

Hos os vægter vi et fleksibelt arbejdsmiljø højt og giver plads til og mulighed for hjemmearbejde efter aftale med nærmeste leder. Hos os er der plads til dig og til, at du har et bæredygtigt arbejdsliv.

Du kan læse mere om vores medarbejdergoder her

Send dit CV og bliv en del af [xxxxx] og vær med til at gøre en forskel
Er du klar til nye muligheder, så ser vi frem til at høre fra dig senest den 6. april 2025. Bemærk at din ansøgning blot skal være et cv på 1-2 sider, hvor du tilføjer et par linjer om din motivation for at søge stillingen. Vi inviterer løbende til samtaler, så send gerne dit CV hurtigst muligt.

Har du spørgsmål til jobbet, er du velkommen til at kontakte teamleder Monika Dyrbye, på tlf. [xxxxx]eller på mail mody@[xxxxx].dk.

Søg stillingen ved at klikke på ”Søg stillingen” i højre side.


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Jobbet er oprettet på vores service den 14.3.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Øvrige
  • Søndag den 06. april 2025

Statistik over udbudte jobs som øvrige

Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte jobs som øvrige over tid

Dato Alle jobs som øvrige
29. april 2025 3778
28. april 2025 3758
27. april 2025 3819
26. april 2025 3817
25. april 2025 3853
24. april 2025 3840
23. april 2025 3862
22. april 2025 3952
21. april 2025 4252
20. april 2025 4273
19. april 2025 4273
18. april 2025 4302
17. april 2025 4248
16. april 2025 4268
15. april 2025 4231
14. april 2025 4192
13. april 2025 4222
12. april 2025 4231
11. april 2025 4287
10. april 2025 4193
9. april 2025 4165
8. april 2025 4095
7. april 2025 3994
6. april 2025 4012
5. april 2025 4033
4. april 2025 4056
3. april 2025 3932
2. april 2025 3915
1. april 2025 3916
31. marts 2025 3981
30. marts 2025 4071