Enterprise Architect – vær med til at forme [xxxxx]s digitale fundament

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

[xxxxx] søger to erfarne Enterprise Architects med teknisk solid baggrund. Vi står midt i en digital transformation, hvor teknologi er en kerne-driver for den grønne omstilling. Din rolle bliver at udarbejde målarkitektur og sikre, at vi bygger robuste, skalerbare og fremtidssikrede platforme.Velkommen til Technology Architecture – vi sætter den teknologiske retningVelkommen til Technology Architecture – vi sætter den teknologiske retningVelkommen til Technology Architecture – vi sætter den teknologiske retningPå kontoret i Fredericia bliver du en del af Technology Architecture, der sammen med vores to søsterteams har ansvaret for enterprise-arkitektur i [xxxxx]. Vi arbejder med en pragmatisk og struktureret tilgang, hvor vi kigger 3–8 år frem og sikrer, at [xxxxx]s teknologiske platforme understøtter forretningens behov og lever op til økonomiske, juridiske og sikkerhedsmæssige krav. Du bliver en del af et team med seks Enterprise Architects og to Enterprise Information Architects, som arbejder tæt sammen og deler viden på tværs af opgaver.Dine vigtigste opgaver som Enterprise ArchitectDine vigtigste opgaver som Enterprise ArchitectDine vigtigste opgaver som Enterprise ArchitectSom Enterprise Architect arbejder du tæt sammen med teamet og organisationen om at:
  • udarbejde og vedligeholde målarkitektur for [xxxxx]s digitale platforme
  • omsætte Tech-strategien til konkrete arkitektur-roadmaps og sikre alignment på tværs af organisationen
  • drive implementering og udrulning af teknologistrategien og rådgive projekter og programmer om arkitekturvalg
  • sikre governance og standarder for teknologiarkitektur, herunder referencearkitekturer og principper
  • samarbejde tæt med forretning, udviklingsteams og eksterne partnere om robuste, skalerbare og fremtidssikrede løsninger
  • monitorere teknologiske trends og vurdere nye teknologier, så vi løbende udvikler [xxxxx]s digitale fundament
  • udarbejde og vedligeholde målarkitektur for [xxxxx]s digitale platformeomsætte Tech-strategien til konkrete arkitektur-roadmaps og sikre alignment på tværs af organisationendrive implementering og udrulning af teknologistrategien og rådgive projekter og programmer om arkitekturvalgsikre governance og standarder for teknologiarkitektur, herunder referencearkitekturer og princippersamarbejde tæt med forretning, udviklingsteams og eksterne partnere om robuste, skalerbare og fremtidssikrede løsningermonitorere teknologiske trends og vurdere nye teknologier, så vi løbende udvikler [xxxxx]s digitale fundament“I Technology Architecture arbejder vi med arkitektur, der skal holde i mange år. Du får en central rolle i at omsætte vores teknologiske ambitioner til konkrete platforme og principper,
    som hele organisationen kan bygge videre på. Vi samarbejder tæt på tværs og lægger vægt
    på pragmatiske løsninger med et solidt teknisk fundament,”
    udtaler Pamina Samarasuriya,
    Chief Product Manager.“I Technology Architecture arbejder vi med arkitektur, der skal holde i mange år. Du får en central rolle i at omsætte vores teknologiske ambitioner til konkrete platforme og principper,
    som hele organisationen kan bygge videre på. Vi samarbejder tæt på tværs og lægger vægt
    på pragmatiske løsninger med et solidt teknisk fundament,”Din erfaring og færdigheder:
    Vi forestiller os, at du kan se dig selv i flere af følgende områder:Din erfaring og færdigheder:
  • erfaring med enterprise-arkitektur og lyst til at arbejde på tværs af forretning og teknologi
  • solid teknisk forståelse for moderne it-infrastruktur, cloudteknologier og platformsløsninger
  • indsigt i dataarkitektur, datahåndtering og integration af data i teknologiske løsninger
  • kendskab til – eller praktisk erfaring med – domain-driven design, CI/CD-principper og automatiserede test
  • evne til at omsætte strategiske mål til klar retning, roadmaps og konkrete arkitekturprincipper
  • gode samarbejdsevner og erfaring med at navigere i større, komplekse organisationer
  • erfaring med enterprise-arkitektur og lyst til at arbejde på tværs af forretning og teknologisolid teknisk forståelse for moderne it-infrastruktur, cloudteknologier og platformsløsningerindsigt i dataarkitektur, datahåndtering og integration af data i teknologiske løsningerkendskab til – eller praktisk erfaring med – domain-driven design, CI/CD-principper og automatiserede testevne til at omsætte strategiske mål til klar retning, roadmaps og konkrete arkitekturprincippergode samarbejdsevner og erfaring med at navigere i større, komplekse organisationerSærlige forhold: Jobbet kræver, at du kan opnå og opretholde sikkerhedsgodkendelse.
    På PET's hjemmeside kan du læse mere om sikkerhedsgodkendelse. I enkeltstående situationer kan det være nødvendigt at foretage et baggrundstjek forud for sikkerheds-
    godkendelsen.Særlige forhold:På PET's hjemmeside kan du læse mere om sikkerhedsgodkendelseVil du være med til at gøre en forskel sammen med os?Vil du være med til at gøre en forskel sammen med os?Vil du være med til at gøre en forskel sammen med os?Så ser vi frem til at modtage dit CV og kortfattede ansøgning senest 15. februar. Vi indkalder løbende til 1. samtale, så send det gerne snarest muligt.Har du spørgsmål til jobbet, eller er du nysgerrig på din kommende leder, er du meget velkommen til at kontakte Chief Product Manager, Pamina Samarasuriya på tlf. +[xxxxx].
    Vi ser mangfoldighed som en styrke og opfordrer alle kvalificerede, uanset baggrund, til at søge jobbet. Vi arbejder aktivt og målrettet med mangfoldighed i [xxxxx] og opfordrer dig derfor til at udelade billede, oplysninger om alder, civilstand og lignende, for at minimere ubevidste biases i processen. Du kan læse mere om vores mangfoldighedspolitik her.mangfoldighedspolitik her.Du bliver en del af Tech & Innovation, der understøtter hele [xxxxx] inden for innovation, digitalisering, IT-udvikling og -drift. Som strategisk partner arbejder vi på tværs af hele [xxxxx] for at levere innovation og teknologiske løsninger, der støtter [xxxxx]s kerneopgave med at forsyne samfundet med el og gas. Tech og Innovation er organiseret efter agile principper, hvor teams samarbejder effektivt for at skabe de mest effektive løsninger for [xxxxx]. Du bliver en del af Tech & Innovation, der understøtter hele [xxxxx] inden for innovation, digitalisering, IT-udvikling og -drift. Som strategisk partner arbejder vi på tværs af hele [xxxxx] for at levere innovation og teknologiske løsninger, der støtter [xxxxx]s kerneopgave med at forsyne samfundet med el og gas. Tech og Innovation er organiseret efter agile principper, hvor teams samarbejder effektivt for at skabe de mest effektive løsninger for [xxxxx].


    Information og data

    Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

    Jobbet er oprettet på vores service den 20.1.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

    • Øvrige
    • Søndag den 15. februar 2026

    Statistik over udbudte jobs som øvrige

    Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige.

    Dato Alle jobs som øvrige
    12. marts 2026 5952
    11. marts 2026 5835
    10. marts 2026 5819
    9. marts 2026 5731
    8. marts 2026 5750
    7. marts 2026 5745
    6. marts 2026 5681
    5. marts 2026 5530
    4. marts 2026 5418
    3. marts 2026 5295
    2. marts 2026 5111
    1. marts 2026 5249
    28. februar 2026 5422
    27. februar 2026 5569
    26. februar 2026 5530
    25. februar 2026 5423
    24. februar 2026 5366
    23. februar 2026 5249
    22. februar 2026 5446
    21. februar 2026 5467
    20. februar 2026 5474
    19. februar 2026 5415
    18. februar 2026 5281
    17. februar 2026 5218
    16. februar 2026 5181
    15. februar 2026 5310
    14. februar 2026 5349
    13. februar 2026 5340
    12. februar 2026 5306
    11. februar 2026 5199
    10. februar 2026 5155