It-specialist til Microsoft teknologier

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Frederiksberg

Brænder du for at arbejde med drift af Microsoft teknologier og forretningskritisk applikationsdrift i blandt andet Azure? Vi har stort set alt fra Microsoft i flere datacentre til statens største cloud setup, og her kan du både lære og udvikle dig bredt. Så er du måske den It-specialist, vi søger til vores Center for Infrastruktur og Cloud i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen (UFST).

Din nye arbejdsplads - Center for Infrastruktur og Cloud
Center for Infrastruktur og Cloud er en veletableret og ambitiøs driftsorganisation med 44 It-specialister, der står for alt håndtering af infrastruktur i flere moderne datacentre og i public cloud.

Vi er med i alle dele af processen, fra projekter til daglig drift, fejlfinding og performance tuning. Vi har et tæt samarbejde med de øvrige IT-områder dedikeret til infrastrukturdrift med stort setup på hele infrastrukturen samt nogle af samfundets mest spændende projekter. Uanset projektets størrelse kommer du som vores nye kollega til at gøre en mærkbar forskel sammen med de skarpeste hoveder i branchen. Vi har et godt arbejdsmiljø i kontoret, hvor der er plads til forskellighed og en god og imødekommende stemning.

Vi søger
Vi søger en kollega, der har erfaring inden for drift af Microsoft teknologier og lyst til sammen med teamet at arbejde med Privileged Access Management (PAM), som er et område vi skal beskæftige os mere med i fremtiden. Vi vil få ansvaret for PAM platformen og i den forbindelse vil der være udviklingsopgaver i forbindelse med projektet og implementeringen af PAM. På den længere bane vil opgaverne bl.a bestå i drift, vedligehold og overvågning, herunder oprette nye servere og vedligehold af servere.

Udover PAM vil du komme til at arbejde med løsningsdesign, drift, vedligehold og videreudvikling af Microsoft baserede platforme og applikationer, og du bliver en del af et engageret og specialiseret team, som supporterer vores projekter, DevOps og brugere, og hvor driften afvikles fra både eget datacenter samt i Cloud. Du vil få stort ansvar og deltager i teamets beslutninger. Det forventes desuden, at du vil kunne være aktiv i etablering og optimering af nuværende og fremtidige løsninger.

Opgaver
Det vil derfor være en fordel, at du har kompetence og erfaring fra en stilling, hvor du har arbejdet med Microsoft infrastruktur på servere, klienter eller i Cloud.

Hverdagen er varieret, og du vil løbende blive involveret i projekter og i driftsopgaver inden for PAM og Windows infrastruktur, hvor dine personlige og faglige kompetencer vil komme i spil.

Du får et tæt samarbejde med en vores interne it-specialister og du vil desuden få en bred kontaktflade med interne system ejere, arkitekter og leverandører.

Om vores nye kollega
Du trives i en rolle, hvor du arbejder selvstændigt og tæt sammen med dit team. Som person er du god til at kommunikere og kan lide at skabe relationer. Du er struktureret, følger op, er god til planlægning og trives med mange bolde i luften. Du motiveres af at have ansvar og kan drive mange typer opgaver på samme tid.

Vi søger en It-specialist med nogle års erfaring med Microsoft teknologier. Du behersker engelsk og dansk i skrift og tale.

Er du nyuddannet, så skriv i detaljer, hvad du kender til Microsoft teknologierne og hvor både din teoretiske og praktiske erfaring ligger.

Kontakt og ansættelsesvilkår
Send din ansøgning med CV og relevante dokumenter bedes sendt via linket ”Søg stillingen” senest den 10. september 2025.

Vi forventer at afholde samtaler løbende og opstart hurtigst derefter.

Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte kontorchef Mike Vestergaard på telefon[xxxxx].

Der kan indgå en logisk test og en personanalyse i ansættelsesforløbet.

Du bliver ansat på overenskomstvilkår i henhold til enhver tid gældende overenskomst for akademikere i staten (AC), overenskomst for kontorfunktionærer, laboranter og It-medarbejdere (HK) eller overenskomst for Fuldmægtige m.fl. (DTS) i Skatteministeriet.

Der vil forud for ansættelsen blive indhentet straffeattest.

Arbejdsstedet er Osvald Helmuths Vej 4, 2000 Frederiksberg

Kontorets opgaver løses i dag i Skatteministeriets koncern, men der arbejdes p.t. på, at dele af opgaverne skal løses af Statens IT pr. 1. januar 2026.

Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i Frederiksberg.

Jobbet er oprettet på vores service den 26.8.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • 26.08.2025
  • Øvrige
  • Frederiksberg
  • Onsdag den 10. september 2025

Lignende jobs

  • Management Assistant

    Fri kontakt
    Har du erfaring med flådestyring og leasingmanagement og vil du være en del af en virksomhed med gode værdier og en stærk team-orienteret kultur? For kunde i København søger Centrum Personale en Tax Governance and Office Operations Specialist til en nyoprettet stilling.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Senior Underwriter Technology & Cyber, Nordics

    Fri kontakt
    For our global, international insurance customer situated in the center of the Copenhagen City, and European HQ in London, we are looking for the best qualified Senior Underwriter Technology & Cyber, covering the Nordics. Function / Area: Senior Underwriter, Copenhagen Office.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Konsulent til DI's Bruxelles kontor

    Fri kontakt
    Øvrige søges til organisation/virksomhed i 1553 København V
    • Øvrige
    • København V
    Få mere info
  • Sabbatår: Kvik sabbat søges

    Fri kontakt
    Hos Digital Disruption Media søger vi en Kvik sabbat hjerne til fuldtidsarbejde 1-2 år og med med mulighed for at fortsætte som studiejobber, når du starter på dit videregående studie bagefter. Vi er en dansk tech-virksomhed med kontor på Frederiksberg, hvor vi udvikler internationale søgemaskiner og platforme.
    • Øvrige
    • Frederiksberg C
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som øvrige i Frederiksberg

Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige i Frederiksberg over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige.

Dato Alle jobs som øvrige
26. august 2025 62
25. august 2025 62
24. august 2025 62
23. august 2025 62
22. august 2025 58
21. august 2025 57
20. august 2025 58
19. august 2025 55
18. august 2025 49
17. august 2025 51
16. august 2025 51
15. august 2025 51
14. august 2025 55
13. august 2025 52
12. august 2025 50
11. august 2025 51
10. august 2025 52
9. august 2025 52
8. august 2025 50
7. august 2025 48
6. august 2025 47
5. august 2025 48
4. august 2025 50
3. august 2025 51
2. august 2025 51
1. august 2025 49
31. juli 2025 53
30. juli 2025 53
29. juli 2025 53
28. juli 2025 46
27. juli 2025 43