Bliv NIS2-inspektør i [xxxxx]

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

København V

Vil du bidrage til opbygningen af et spritnyt cybertilsyn – og være med til at sikre, at Danmarks transportsektor har et højt sikkerhedsniveau?

[xxxxx] søger to kolleger til et team, der skal føre tilsyn med cybersikkerheden hos transportvirksomheder efter kravene i den nye NIS 2-lov. Tilsynet skal styrke transportvirksomhedernes evne til at modstå cybertrusler i et stadigt mere alvorligt trusselsbillede.

Vi har brug for skarpe hoveder med risikostyring og beredskabsforståelse som grundkompetencer samt interesse for IT-sikkerhed som en vigtig supplerende motivationsfaktor til at udvikle og føre en ny type tilsyn. Du får en unik mulighed for at præge både opgaver og arbejdsprocedurer – og du får gode muligheder for faglig udvikling.

Velkommen til vores team!

Du vil blive en del af [xxxxx]s kontor for Security og Cyber, der arbejder med en bred vifte af opgaver inden for luftfartssikkerhed, beredskab, maritim sikring og cybersikkerhed. Vi er et fagligt bredt sammensat kontor, som lægger vægt på at kombinere flere forskellige fagligheder og lære af hinanden. Du vil helt konkret blive en del af enheden Cyber og Beredskab, som er et team på seks medarbejdere og en fagkoordinator.

Du vil have tæt kontakt med de omfattede transportvirksomheder og indgå i et fagligt netværk med inspektører fra andre myndighedsområder, hvor man også er ved at opbygge tilsyn med cybersikkerhed.

Om stillingen

Opgaverne vil omfatte:

  • Opbygning og udvikling af [xxxxx]s tilsynsfunktion.
  • Planlægning og gennemførelse af tilsyn inden for cyber- og informationssikkerhedsområdet.
  • Samarbejde med sektoren og relevante myndigheder omkring udviklingen af området.
  • Behandling af underretninger om cybersikkerhedshændelser.
  • Faglig sparring med kontorets jurister og inspektører.

Om dig

Der er flere veje ind i denne stilling, men vi forestiller os, at du:

  • Har relevant uddannelse og/eller erfaring (fx som katastrofe- og risikomanager) eller anden sikkerheds- og beredskabsorienteret baggrund. Har du en anden faglig baggrund, men med relevant erfaring, hører vi også gerne fra dig.
  • Har viden om eller stærk interesse for cyber- og informationssikkerhed.
  • Arbejder proaktivt og selvstændigt samt trives med at løse nye og komplekse opgaver.
  • Er samarbejdsorienteret, imødekommende og kan indgå i en tillidsvækkende dialog med virksomhederne.
  • Har interesse for udviklingen i cybertruslen i transportsektoren og for at opbygge viden om sektorens særlige udfordringer og sårbarheder.

Du kan være nyuddannet eller have erfaring med risikoanalyse og/eller cybersikkerhed fra en anden stilling. Det er ikke en forudsætning, at du har erfaring med tilsyn og IT-sikkerhedsarbejde, men du skal være motiveret for en stejl læringskurve.

Hvad kan vi tilbyde?

Når vi siger, at vi er en fleksibel arbejdsplads, hvor det er vigtigt, at vores medarbejdere oplever balance mellem arbejdstid og fritid – så mener vi det altså.

Generelt har du god mulighed for selv at planlægge og administrere din arbejdsdag – både hvis du skal være på kontoret, eller hvis du skal på tilsyn. Du har også mulighed for at arbejde hjemme to dage om ugen, hvis dine opgaver tillader det.

Derudover tilbyder vi:

  • Et godt kollegialt miljø med fokus på faglig sparring.
  • Relevant kompetenceudvikling og opkvalificering til NIS2-inspektørrollen.
  • Høj grad af ansvar og indflydelse på egne opgaver.

Løn og ansættelsesforhold

Stillingen er en fuldtidsstilling. Ansættelsen sker efter gældende overenskomst mellem relevant faglig organisation og Finansministeriet med mulighed for forhandling af tillæg efter kvalifikationer.

Stillingen ønskes besat per 1. december 2025.

Det er en betingelse for ansættelse, at du kan opnå sikkerhedsgodkendelse til klassifikationsgraden ”HEMMELIG” og opretholde godkendelsen under hele din ansættelse.

Dit daglige arbejdssted vil være på Carsten Niebuhrs Gade 43, 1577 København V.

Vil du vide mere?

Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte fagkoordinator Stine Nørskov Hansen på telefon[xxxxx]. Har du spørgsmål vedrørende ansættelsesforhold og proces, kan du henvende dig til HR-partner Katrine Andersen på e-mail kaand@[xxxxx].dk.

Sådan søger du

Send din ansøgning, CV og relevante bilag senest den 15. oktober 2025 via styrelsens ansøgningsportal på Job ([xxxxx].dk).

Samtaler forventes afholdt i uge 43 og 44. Der kan anvendes test og cases i forbindelse med ansættelsesprocessen.


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i København V.

Jobbet er oprettet på vores service den 22.9.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Øvrige
  • København V
  • Onsdag den 15. oktober 2025

Lignende jobs

  • Sabbatår: Kvik sabbat søges

    Fri kontakt
    NB! Denne stilling er blevet genopslået her - hvis du allerede har søgt er du velkommen til at søge igen. Hos Digital Disruption Media søger vi en Kvik sabbat hjerne til fuldtidsarbejde 1-2 år og med med mulighed for at fortsætte som studiejobber, når du starter på dit videregående studie bagefter.
    • Øvrige
    • Frederiksberg C
    Få mere info
  • Fuldtids sabbatår (1–2 år) i dansk tech – bliv den...

    Fri kontakt
    Digital Disruption Media bygger internationale søgemaskiner og platforme fra vores kontor på Frederiksberg. Vores teknologi er stærk – men den virker kun, fordi nogle tager ansvar for, at hverdagen spiller. Det er her, du kommer ind. Rollen. Du bliver den person, vi kan regne med.
    • Øvrige
    • Frederiksberg C
    Få mere info
  • Øvrige i København

    Fri kontakt
    Øvrige søges til organisation/virksomhed i København
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Struktureret junior koordinator til mediebranchen

    Fri kontakt
    Kunne du tænke dig at arbejde i en medievirksomhed? Er du god til at planlægge og strukturere – og hele tiden være et skridt foran? Er du vant til at bruge Excel? Så læs endelig videre!
    • Øvrige
    • København
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som øvrige i København V

Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige i København V over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige.

Dato Alle jobs som øvrige
4. november 2025 3
3. november 2025 4
2. november 2025 5
1. november 2025 5
31. oktober 2025 7
30. oktober 2025 5
29. oktober 2025 5
28. oktober 2025 5
27. oktober 2025 5
26. oktober 2025 5
25. oktober 2025 5
24. oktober 2025 3
23. oktober 2025 4
22. oktober 2025 4
21. oktober 2025 4
20. oktober 2025 4
19. oktober 2025 4
18. oktober 2025 4
17. oktober 2025 4
16. oktober 2025 4
15. oktober 2025 2
14. oktober 2025 4
13. oktober 2025 4
12. oktober 2025 4
11. oktober 2025 3
10. oktober 2025 5
9. oktober 2025 5
8. oktober 2025 5
7. oktober 2025 5
6. oktober 2025 7
5. oktober 2025 9