Analysekonsulent søges til Absalons Analyseteam

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Slagelse

Er du glad for data og har flair for analyser? Så er du måske vores nye analysekonsulent. I Analyseteamet hos Absalon leder vi efter en ny kollega, der har lyst til at dykke ned i data, lave skarpe analyser og være med til at arbejde med vores spørgeskemasystem. Du bliver en del af et lille, dedikeret team på fire personer, som understøtter organisationen med analyser, opgørelser og prognoser om de studerende, deres aktiviteter og vej gennem uddannelsessystemet.

Vi arbejder tæt sammen med direktion og ledelse, og vores analyser spiller en vigtig rolle i både strategiske beslutninger og den daglige drift. Vi leverer alt fra ad-hoc-analyser og prognoser til rapportering og ministerielle indberetninger - og vi arbejder med data fra både nationale registre, Absalons administrative systemer samt spørgeskemaer, hvor vi også står for den tekniske opsætning og indlæsning af data.

Din profil
Vi leder efter en analysekonsulent, der både trives med selvstændige opgaver og samarbejde på tværs. Du er nysgerrig, grundig og har en god fornemmelse for, hvordan data kan omsættes til viden, der gør en forskel.

Vi forestiller os, at du:
Er proaktiv og god til at afklare, hvad en opgave egentlig handler om - også når den er lidt uklart formuleret.

Har styr på data og metoder, deres fordele og ulemper og du kan udføre analysen baseret på bevidste velbegrundede valg, men du behøver ikke på forhånd at kende specifikt til uddannelsessektoren.

Kan skrive kode og arbejde med programmering i analysesammenhæng. Vi bruger bl.a. SQL, DAX og R - og arbejder i Excel, Power BI og R til databehandling og visualisering. Vi lægger vægt på, at du kan arbejde med de værktøjer eller tilsvarende.

Har lyst til at arbejde med den tekniske opsætning af spørgeskemaer og efterfølgende analysere og visualisere resultaterne. Spørgeskemaerne er en vigtig og central del af Absalons undervisningsevalueringssystem, som bruges i kvalitetssikringen.

Kan lave beregninger sikkert og grundigt - og har blik for datakvalitet og potentielle faldgruber.

Er god til at formidle komplekst stof klart og forståeligt - både skriftligt, mundtligt og visuelt.

Derudover forventer vi at du:
  • har en relevant akademisk uddannelse eller tilsvarende.


Dine arbejdsopgaver
Du får en varieret arbejdsdag med mange forskellige opgaver og kontakt til kolleger på tværs af organisationen. Her er nogle eksempler på, hvad du kan komme til at arbejde med:

Opsætte og tilpasse Absalons undervisningsevalueringssystem, så det er klar til det nye studieår.

Udvikle dynamiske rapporter i Power BI med resultater fra undervisningsevalueringerne.

Udarbejde præsentationer, fx om udviklingen i optag af nye studerende - med fokus på bopæl og baggrund.

Besvare ad-hoc-forespørgsler fra direktion og fællesfunktioner. Det kræver ofte nærmere afklaring af konteksten, metodevalg, databehandling og formidling.

Formidling af analyser skriftligt - med tydelig metodebeskrivelse, resultater og forbehold, tilpasset den sammenhæng, analysen skal indgå.

Dine kolleger
Du bliver en del af Analyseteamet, som hører til i Digital - en afdeling med 23 medarbejdere, der arbejder for at skabe gode digitale løsninger til hele Absalon. Vi er en del af fællesfunktionerne og har en bred kontaktflade i organisationen

Vi lægger vægt på at være både servicemindede og fagligt stærke - og vi har en uhøjtidelig omgangsform, hvor der er plads til både faglig fordybelse og en god portion humor. Kantinen serverer sund og varieret mad, men vi siger heller ikke nej til kage. Vi holder til på campus lige ved Slagelse station - med en af byens bedste udsigter. Vi har desuden mulighed for hjemmearbejde efter aftale.

Sådan ansøger du
  • Ansættelse sker efter gældende overenskomst på statens område.
  • Stillingen er på fuld tid, og vi håber, du kan starte senest 1. november 2025.
  • Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte teamleder Kamma Westergaard på tlf. [xxxxx]eller mail: [xxxxx]
  • Ansøgning og relevante bilag sendes via vores rekrutteringssystem her eller ved at klikke på 'Søg stillingen' til højre på denne side senest den 10. september 2025. [xxxxx]
  • Vi forventer at holde 1. samtale i uge 38, tirsdag den 16. september 2025 og 2. samtale uge 39 tirsdag den 23. september 2025.


Vi ønsker, at medarbejderstaben afspejler det omgivende samfund, og vi opfordrer derfor alle interesserede uanset køn, kulturel og etnisk baggrund til at søge stillingen.

Om Absalon
Professionshøjskolen Absalon er Region Sjællands største uddannelsesinstitution, hvor vi med vores 13 uddannelser uddanner samfundets professionelle til både erhvervslivet og den offentlige sektor. Vi er fordelt på i alt syv campus.

Vores ambition er at bidrage til øget velfærd og vækst i Region Sjælland gennem fremragende uddannelser og rollen som regional udviklingspartner. Vores studerende og samarbejdspartnere er det ubestridte centrum for vores arbejde, lige som vi lægger vægt på at være en rigtig god, fællesskabsbaseret og udviklende arbejdsplads.

Vi er 800 medarbejdere, vi har 9.000 studerende på vores grunduddannelser og vi efter- og videreuddanner 3.500 kursister hvert år.


Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i Slagelse.

Jobbet er oprettet på vores service den 15.8.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Øvrige
  • Slagelse
  • Onsdag den 10. september 2025

Lignende jobs

  • Øvrige i Ringsted

    Fri kontakt
    Store Manager – Ringsted Outlet. GANT-butikken i Ringsted Outlet er netop blevet ombygget til GANT’s nye flotte Outlet butiks koncept. Stillingen: Som butikschef på GANT vil du være ansvarlig for, at butikken leverer en premium oplevelse for kunderne, og du vil lede et team på ca.
    • Øvrige
    • Ringsted
    Få mere info
  • GENOPSLAG Tilhørskonsulent til skoleområdet – ford...

    I [xxxxx] ser vi potentialet i alle børn og unge. Har du hjerte for trivsel og læring, og kan du især lide at arbejde med at skabe tilhør for børn i sårbare positioner? Så er det dig..
    • Øvrige
    • Midt-og Vestsjælland
    Få mere info
  • Genopslag - Administrativt talent søges til Center...

    📅 Kalenderhaj? 📨 Struktur-nørd? 🤝 Serviceminded til fingerspidserne? Vi søger en kollega, der vil være med til at sikre flow, overblik og ro i en travl hverdag – og samtidig blive en vigtig de..
    • Øvrige
    • Midt-og Vestsjælland
    Få mere info
  • Drift- og vedligeholdsingeniør

    Om stillingenVi søger en alsidig og engageret medarbejder, der trives med en bred vifte af opgaver inden for drift og vedligehold. Du vil få en central rolle i at sikre, at vores tekniske dokum..
    • Øvrige
    • Holbæk
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som øvrige i Slagelse

Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige i Slagelse over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige.

Dato Alle jobs som øvrige
2. oktober 2025 57
1. oktober 2025 57
30. september 2025 56
29. september 2025 54
28. september 2025 56
27. september 2025 56
26. september 2025 55
25. september 2025 54
24. september 2025 56
23. september 2025 55
22. september 2025 51
21. september 2025 50
20. september 2025 51
19. september 2025 51
18. september 2025 40
17. september 2025 51
16. september 2025 52
15. september 2025 50
14. september 2025 50
13. september 2025 51
12. september 2025 50
11. september 2025 50
10. september 2025 52
9. september 2025 50
8. september 2025 52
7. september 2025 52
6. september 2025 52
5. september 2025 50
4. september 2025 51
3. september 2025 51
2. september 2025 49