Ambitiøs Java-udvikler til agilt team for telefoniområdet i SOS

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Vi er sat i verden for at hjælpe mennesker

Har du lyst til at bruge dit udviklertalent til at lave løsninger der hjælper mennesker, så bliv en del af [xxxxx]! Her kommer du til at se, dit arbejde virke i praksis i vores alarmcentral. Og din indsats vil gøre en forskel for mennesker, der har brug for hjælp verden over.

Vi har det sjovt mens vi arbejder

Du bliver en del af et af vores selvorganiserende, agile teams, hvor vi både har høje ambitioner og en stærk teamånd. Vi arbejder dedikeret med vores opgaver – og vi har det sjovt imens.

Teamet har base både i Ørestad og Aarhus, og sammen er vi med til at sikre, at vores alarmcentraler kan holde åbent døgnet rundt – året rundt. Det gør vi gennem vores telefoniløsninger, som er helt afgørende for, at vi kan være i kontakt med folk, der har brug for hjælp – hvad enten det gælder dem selv eller deres bil.

Om Stillingen

Vi leder efter en erfaren og empatisk Java-udvikler, der har lyst til at blive en del af et agilt team med fokus på at skabe værdi oven på en Cisco-telefoniløsning, som hvert år håndterer over én million henvendelser.

Teamet har også ansvaret for drift og administration af løsningen, og en vigtig del af jobbet bliver at finde nye måder at optimere arbejdet i vores alarmcentraler – gennem de løsninger, som du og teamet udvikler sammen.

Som en del af teamet kommer du til at:

  • Arbejde med backend-services i Java (primært Quarkus), hvor vi også benytter MyBatis, Liquibase, H2 og MSSQL
  • Videreudvikle og vedligeholde frontends skrevet i Angular (med TypeScript, NgRx, RxJS, SCSS/CSS, HTML5, Bootstrap)
  • Sikre en høj grad af testautomatisering (unit tests med JUnit/Mockito og Karma/Jasmine)
  • Bidrage til drift og kontinuerlig levering i et moderne DevOps/GitOps-miljø (Docker, OpenShift, ArgoCD, Nginx, Git, Artifactory, Splunk)
  • Være med til at håndtere teknisk gæld og refactoring-initiativer for at styrke kodekvalitet, stabilitet og nye features

Du får stor indflydelse på vores tekniske retning og vil være en vigtig medspiller i at sikre fremdrift på både eksisterende applikationer og nye, strategiske projekter. Vi er et team, der lægger vægt på godt samarbejde, gensidig sparring og en vedvarende indsats for at skabe et solidt fundament.

Hvem er du?

Du er en erfaren og ambitiøs udvikler, som motiveres af både at tage ansvar for egne opgaver og at løfte det agile team. Hos os får du rig mulighed for at byde ind med dine idéer, sætte dit præg på løsningerne og samtidig støtte mindre erfarne kolleger.

Vi forestiller os, at du:

  • Har dybdegående kendskab til Java og føler dig hjemme i backend-kode, gerne med Quarkus eller SpringBoot
  • Har erfaring med microservice-arkitektur
  • Har praktisk erfaring med Angular og TypeScript
  • Går op i kvalitet og test – og ser tests (unit, integrations og e2e) som en naturlig del af udviklingsarbejdet
  • Har lyst til at udvikle brugervenlige løsninger og ikke går af vejen for at tage dialogen med brugerne for at blive klogere på deres hverdag
  • Trives med at sparre med kollegaer og dele viden – og bidrager aktivt til at løfte teamets samlede niveau
  • Arbejder struktureret og har blik for at nedbringe teknisk gæld og forbedre kodekvalitet løbende
  • Har interesse for eller erfaring med DevOps, CI/CD-pipelines og containerteknologier

Vi tilbyder

Hos [xxxxx] får du en hverdag præget af faglige udfordringer, spændene udviklingsmuligheder og et højt ambitionsniveau. Du bliver en del af et miljø, hvor samarbejde og faglig sparring med engagerede kolleger og ledere er en naturlig del af hverdagen – alle med en passion for softwareudvikling og stærke kundeoplevelser.

  • Fleksible arbejdstider og mulighed for hjemmearbejde
  • Dygtige og passionerede kolleger
  • Mulighed for at arbejde med den nyeste teknologi i spændende og meningsfulde projekter
  • Derudover alt det man vil forvente af en moderne IT-arbejdsplads, såsom en lækker kantine, diverse sociale arrangementer, og en god ’pakke’ udover lønnen.

Vil du med på holdet?

Vi indkalder løbene til samtaler så send din ansøgning hurtigst muligt.

Har du tekniske spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte Full Stack Developer Martin Nybo Nielsen på mail: [xxxxx] Har du andre spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte Head of Application Development Jesper Korsgaard Nielsen på mail [xxxxx]

Vi glæder os til at høre fra dig!


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Softwareudvikler", og befinder sig i kategorien "Informationsteknologi".

Jobbet er oprettet på vores service den 4.2.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • 01.03.2026
  • Softwareudvikler

Statistik over udbudte jobs som softwareudviklere

Herunder ser du udviklingen i udbudte softwareudvikler over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal softwareudviklere.

Dato Alle jobs som softwareudviklere
22. marts 2026 362
21. marts 2026 363
20. marts 2026 363
19. marts 2026 354
18. marts 2026 349
17. marts 2026 345
16. marts 2026 344
15. marts 2026 350
14. marts 2026 347
13. marts 2026 349
12. marts 2026 345
11. marts 2026 346
10. marts 2026 339
9. marts 2026 328
8. marts 2026 338
7. marts 2026 337
6. marts 2026 338
5. marts 2026 334
4. marts 2026 326
3. marts 2026 331
2. marts 2026 332
1. marts 2026 330
28. februar 2026 359
27. februar 2026 346
26. februar 2026 344
25. februar 2026 354
24. februar 2026 362
23. februar 2026 362
22. februar 2026 358
21. februar 2026 361
20. februar 2026 363