Jobsearch.dk i dag

Leder til [xxxxx]

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Padborg

Vil du gøre en forskel for tusindvis af gæster og vil du føre [xxxxx] ind i en ny og spændende fase. Så læs videre her.

Vi søger en stærk og nærværende leder, der kan stå i spidsen for en mindre organisation med store ambitioner. Dette er en rolle for dig, der trives i det nære lederskab – hvor beslutninger er tætte, relationer er vigtige, og din indsats gør en mærkbar forskel hver dag. Samtidig har du blikket rettet mod udviklingen af stedet, og du motiveres af at løfte både medarbejdere og de gæster, du møder.

30.000 gæster besøger Nationalmuseets udstillinger i lejren, men vi har ambitioner om meget mere, fordi fortællingen i lejren kan fascinere og skabe plads til eftertanke. Der er udviklingsprojekter i gang og dem vil du blive en stor del af.

Vi forestiller os, at du har flere års erfaring som personaleleder, har erfaring med at udvikle formidling og så kan du se potentialet i at fortælle historien i nutid. Din uddannelsesmæssige baggrund betyder mindre end din dokumenterede erfaring med ovenstående.

Frøslevlejren er enestående i fortællingen om Danmark under og efter besættelsen. Vi fortæller om Gestapos fangelejr og tiden efter, hvor den fungerede som lejr for såkaldte landssvigere, under navnet Fårhuslejren. Den stedbundne fortælling om en af Europas bedst bevarede fangelejre fra 2. verdenskrig, har fortællinger om mod, uvished, svigt, bitterhed, flugtforsøg og håb. Du skal balancere mellem disse begreber og samtidig have respekt for lejrens funktion som mindested.

I Frøslevlejren vil du blive et kendt ansigt, der bidrager til fællesskabet. Det er naturligt for dig at arbejde sammen med stedets andre aktører om den bedste gæsteoplevelse. Allerede i dag er der mange muligheder for at løfte besøget i lejren. Det er de muligheder du er god til at se og kan fremme sammen med medarbejderne.

Du vil sammen med dit dygtige team bringe nye formidlingsgreb ud til gæsterne med respekt for stedets særlige historie og sørge for, at endnu flere danskere og udenlandske turister i fremtiden kender til Frøslevlejren.

[xxxxx] er en del af Nationalmuseet og du kommer til at samarbejde med kolleger på tværs af landet.

Du er leder for medarbejderne i Frøslev (museumsværter, museumsinspektører, booking og butik, værter og rengøringspersonale). Der vil, afhængigt af sæsonen, være mellem 7 og 11 medarbejdere i dit team. Derfor skal du være god til at koordinere, motivere og sætte retning. Du vil opleve medarbejdere, der tager stort ansvar og det er det gode fundament som du skal kunne bygge videre på. Du arbejder tæt sammen med museumschefen, der primært arbejder med base i Kongernes Jelling.

Arbejdsopgaver

Som daglig leder vil dine primære opgaver være:

  • Ledelse af museumsværter, inspektører, administrativ- og rengøringspersonale
  • Den daglige drift af museet med fokus på publikum
  • Formidling af lejrens historie på rundvisninger og til foredrag
  • Budget- og ressourcestyring i samarbejde med museumschefen
  • Vagtplanlægning og allokering af ressourcer til alle aktiviteter

  • Diverse administrative opgaver

Kvalifikationer

Vi lægger vægt på, at du:

  • Har solid ledelseserfaring – gerne fra en mindre eller mellemstor organisation, hvor du har været tæt på både drift og strategi
  • Er en tydelig og tillidsvækkende leder, der formår at skabe engagement og retning
  • Trives med ansvar og har modet til at træffe beslutninger i en hverdag, hvor mange ting kan komme forbi dit bord
  • Går forrest og inspirerer dine medarbejdere til at præsentere [xxxxx] fra sin bedste side
  • Er en god formidler, der giver publikum en god oplevelse
  • Ser muligheder frem for begrænsninger og har ambitioner på både egne og organisationens vegne

Lyder det som dig, vil vi meget gerne høre fra dig.

Løn- og ansættelsesvilkår

Arbejdsstedet er [xxxxx] Arbejdstiden er gennemsnitlig 37 timer ugentligt. Løn og ansættelsesvilkår fastsættes i henhold til relevant overenskomst i staten.

Nationalmuseet skal have mulighed for at vurdere en børneattest og en straffeattest til privat brug inden ansættelsen.

Stillingen ønskes besat den 1. september 2026 eller snarest derefter.

Ansøgning

Nationalmuseets ambition er at skabe en arbejdsplads, hvor forskellighed ikke blot tolereres, men aktivt fremmes og værdsættes. Vi opfordrer derfor alle kvalificerede uanset personlig baggrund til at søge stillingen.

Vi arbejder aktivt på at reducere bias i ansættelsesprocessen for at sikre en mangfoldig arbejdsstyrke og for at sikre, at vi ansætter de bedst egnede kandidater på baggrund af faglige og personlige kvalifikationer. Vi beder dig derfor om at undlade at tilføje et foto i dit CV.

Skriftlig ansøgning sendes via vores elektroniske rekrutteringssystem på vores hjemmeside [xxxxx] og skal være museet i hænde senest tirsdag den 9. juni 2026.

Vi forventer at gennemføre samtaler sidst i juni 2026.

Vil du vide mere om stillingen, er du velkommen til at kontakte museumschef Morten Teilmann-Jørgensen på telefon[xxxxx]eller mail: [xxxxx]

Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Kulturmedarbejder", og befinder sig i kategorien "Kommunikation, marketing, salg".

Arbejdsstedet er beliggende i Padborg.

Jobbet er oprettet på vores service den 12.5.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Kulturmedarbejder
  • Padborg
  • Tirsdag den 09. juni 2026

Lignende jobs

Organist/kirkemusiker ved Stepping og Frørup Kirke...
En stilling som barselsvikar for organist ved Stepping og Kirker, Stepping og Frørup Sogne er ledig til besættelse pr. 15. oktober 2026 eller snarest derefter.Stillingen er på 20 timer pr. uge.Orga..
Område Haderslev
Type Kulturmedarbejder
Mere info
Kirkegårdsassistent til Gråsten-Adsbøl-Rinkenæs Ki...
Kirkegårdsassistent med tiltrædelse: 1. september 2026Gråsten-Adsbøl Menighedsråd søger en engageret og ansvarsbevidst kirkegårdsassistent. Vi varetager driften af i alt fem kirkegårde med et medar..
Område Haderslev
Type Kulturmedarbejder
Mere info
Kirketjener ved Gl. Haderslev Kirke og Sognehus
Vores kirketjener vil gerne have en kollegaKunne du tænke dig at være en del af en velfungerende og levende kirke og sognehus? Vi er et aktivt sogn, hvor der hver uge kommer 6-700 mennesker til akt..
Område Haderslev
Type Kulturmedarbejder
Mere info
Kordegn til [xxxxx] Fredericia
[xxxxx] Fredericia blev etableret i 2009 som et samarbejde mellem alle provstiets menighedsråd. I [xxxxx] har vi mange farver på paletten. Vi er regnskabskontor og kirkekontor for a..
Område Fredericia
Type Kulturmedarbejder
Mere info

Udvalgte kunder

Udvalgte kunder

+1.000 jobudbydere bruger vores services

+10.000 jobsøgere
+1 mio. leads årligt
+1.500 ansættelser årligt

Jobsearch.dk bruges af tusindvis af virksomheder, rekrutteringsbureauer, offentlige og private organisationer mv., der ønsker høj synlighed, flere henvendelser og bedre kandidater.

  • Greve Kommune
  • Scandic Hotels A/S
  • Digital Disruption Media ApS
  • Grant Thornton Danmark
  • Global Career Group
Markedsdata

Graf 1

Datatitel for nye annoncer

Nye annoncer databeskrivelse

Dato Antal nye annoncer
20. juni 2026 0
19. juni 2026 0
18. juni 2026 0
17. juni 2026 0
Graf 2

Datatitel for inaktive annoncer

Inaktive annoncer databeskrivelse

Dato Antal inaktive annoncer
20. juni 2026 0
19. juni 2026 0
18. juni 2026 0
17. juni 2026 0
Graf 3

Datatitel for tilgængelige annoncer

Tilgængelige annoncer databeskrivelse

Dato Antal tilgængelige annoncer
20. juni 2026 1
19. juni 2026 1
18. juni 2026 1
17. juni 2026 1