Pladsmedarbejder – genbrug af batterier til elbiler

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Farum

Vil du have spændende opgaver, hjælpe miljøet og være på en rigtig god arbejdsplads?
Interesserer du dig for teknik, og vil du gerne have et arbejde, hvor du ikke keder dig, og hvor du gør en mærkbar forskel? Vil du også gerne arbejde i en virksomhed med styr på tingene; løn til tiden, pension, sundhedsforsikring og andre goder? Du kan få det hele og mere til, når du bliver en del af [xxxxx] Battericenter, Danmarks første genbrugscenter for batterier til elbiler som nu ligger i Farum og planen er at vi flytter til Roskilde efter sommerferien.
Teknisk håndtering af batterier efter god oplæring
Elbils-batterier er fyldt med sjældne og værdifulde metaller og andet godt. Det skal vi selvfølgelig genbruge, og det her, du kommer ind i billedet. Efter en god oplæring er du med til at aflade og skille batterier ad, så de kan komme videre til vores kolleger i Sverige for videre forarbejdning. Strømmen fra batterierne sender vi blandt andet tilbage i elnettet. Du skal:

Lære hvordan du håndterer batterier korrekt og forsvarligt
Skille batteripakker ad
Bygge batterimoduler sammen, så de kan aflades og aflade dem
Notere stelnumre og hvor batterierne flyttes hen – skabe fuld sporbarhed, så kunderne kan se præcis, hvad der er sket med det enkelte batteri
Registrere når vi flytter batterier fra det ene lager til andet (fra ladt til afladt)
Klargøre batterier til Transport til vores Recycling center i Halmstad

Arbejdstiden er kl. 06.30-15.30 fra mandag til torsdag og kl. 06.30-12.00 om fredagen. Dejlig tidlig weekend.
Der sker hele tiden nye ting på batteriområdet. Vi arbejder derfor tæt sammen med vores kolleger i Sverige og andre lande, så vi kan følge med udviklingen. Det kan godt give et par lærerige ture om året til kurser/efteruddannelse i fx Halmstad
Nysgerrig holdspiller med teknisk interesse
Vi leder efter dig, der er nysgerrig og er klar på at lære nye ting. Du skal også have lyst til at være en del af et godt team, hvor humøret er højt. Møder du et problem, giver du ikke bare op. Du spørger og prøver dig frem. Derudover kan du sætte kryds ved:

Du har hænderne skruet rigtigt på
Du har lyst til at lære nyt
Du kan bruge en PC
Du kan tale både dansk og engelsk
Du er teknisk dygtig.
viden om batterier eller elektricitet er en klar fordel

Din nye arbejdsplads
I Stena Battericenter får du fire gode kolleger og to mere, der hjælper, når vi har særlig travlt. Vi er stolte af, at være de første til at genbruge batterier til elbiler. Det batter og gør en forskel. Og så er det spændende. Stemningen er god, humøret højt, og vi er helt klar til at byde dig velkommen på holdet.
Kontakt og ansøgning
Send en ansøgning via vores hjemmeside senest den 16. Januar, 2025.
Har du spørgsmål, er du meget velkommen til at skrive til filialchef Glenn Jensen på [xxxxx]
Vi glæder os til at høre fra dig.
Det starter med dig!
Når du træder ind i [xxxxx], har du en sjælden mulighed for både at udvikle din karriere og være med til at skabe en bedre fremtid for os alle. De fleste steder kan begreber som bæredygtighed og klima godt blive lidt abstrakte. Hos os er det super konkret og lige netop det, vi har arbejdet med i rigtig mange år.
I Stena gør vi ikke tingene unødigt komplekse. Har du en god idé, og kan vi se, at den skaber værdi hos os eller hos kunderne, så er banen din. We care er vores måske vigtigste værdi, som alle ca. 3.300 kolleger i 7 lande kan spejle sig i. Det gælder fra sikkerhed – som altid er prioritet nummer 1 – til daglig interesse og omsorg for ens kolleger. I Danmark er vi ca. 400 medarbejdere fordelt på 18 filialer. Skal du være den næste så bare husk, at hos Stena starter alting med dig. Læs mere på [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Naturmedarbejder", og befinder sig i kategorien "Industri, håndværk og teknik".

Arbejdsstedet er beliggende i Farum.

Jobbet er oprettet på vores service den 10.12.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Naturmedarbejder
  • Farum
  • Torsdag den 08. januar 2026

Statistik over udbudte jobs som naturmedarbejdere i Farum

Herunder ser du udviklingen i udbudte naturmedarbejder i Farum over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal naturmedarbejdere.

Dato Alle jobs som naturmedarbejdere
9. januar 2026 1
8. januar 2026 1
7. januar 2026 1
6. januar 2026 1
5. januar 2026 1
4. januar 2026 1
3. januar 2026 1
2. januar 2026 1
1. januar 2026 1
31. december 2025 1
30. december 2025 1
29. december 2025 1
28. december 2025 1
27. december 2025 1