Pædagog/PAU med passion for den gode hverdag - til vuggestuen i selvejende institution i Hvidovre

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Hvidovre

Brænder du for arbejdet med børn i 0-3 års alderen- og for arbejdet med [xxxxx] i udsatte positioner? Ser du også potentialet for udvikling i hverdagens rutiner? Sætter du pris på den faglige dialog med kollegerne? Så søg en stilling hos os, hvor du kan bygge videre på din erfaring og fortsætte din faglige udvikling.

Vi søger lige nu 2 vuggestuepædagoger - så har du en kollega du samarbejder godt med, er der mulighed for I kan skifte job sammen.

En dagligdag med fokus på pædagogiske aktiviteter og nærvær.

Som pædagog hos os er du med til at skabe fundamentet for en struktureret hverdag, med aktiviteter der udvikler vores børn. Vi arbejder med den nye styrkede lærerplan i vores hverdagsaktiviteter, hvor vi arbejder med ugeplaner og månedlige personalemøder. En hverdag med samvær, nærvær og tilstedeværelse i børnehøjde som en forudsætning for kerneopgaven.

Vores børnegruppe er blandet, og arbejdet med [xxxxx] i udsatte positioner er også en del af hverdagen. Vi bruger blandt andet TOPI, sprogtrappe og dialogprofiler. På den måde kan vi sikre, at alle børn bliver set og mødt med udfordringer, der svarer til nærmeste udviklingstrin.

Vi samarbejder med kommunen pædagogiske konsulenter, psykologer og socialrådgivere. Du deltager i dette tværfaglige arbejde, når det vedrører børn fra din stue.

Pædagog med lyst til at lære nyt og udvikle dine pædagogiske færdigheder.

Vi forventer, at du tager ansvar på stuen og har mod på at udfordre dig selv, sammen med kollegerne. Du møder børnene på deres intentioner, på en anerkendende og nysgerrig måde.

Du er vant til et tæt samarbejde med forældre, og du undrer dig og reflekterer sammen med både børn og voksne.

Som kollega er du kendt for at bidrage til et tæt samarbejde, gennem dialog, åbenhed, handlekraft og feedback. Du arbejder med udgangspunkt i at relationsarbejdet er det vigtigste fundament for udførelsen af kerneopgaven.

Derudover forventer vi at du:

Har en pædagogisk uddannelse

Gerne erfaring fra daginstitution (ikke et krav)

taler og forstår dansk.

Hvem er vi i Børnehuset [xxxxx]

Vi er en skøn institution med en velfungerende børnegruppe og en medarbejderflok, der vil det gode børneliv for vores børn. Vi har gode fysiske rammer og vores store legeplads er et naturligt samlingssted. Hos os bliver du mødt af et smil og ’velkommen til’. 

I [xxxxx] er vi 23 dygtige og dedikerede medarbejdere fordelt på tre vuggestuegrupper og tre børnehavegrupper. Vi hjælper hinanden, når der er behov for det, og vi får hverdagen til at fungere – hver dag. alle i [xxxxx] er engagerede og erfarne.

Vi har fornøjelsen af 85-90 skønne børn i dagligdagen og har et godt samarbejde med deres engagerede forældre. I vores bestyrelse, som er overordnet ansvarlig for institutionen, sidder 5 forældrerepræsentanter. Derudover er der en formand og næstformand, som er udpeget af Børneringen, og medarbejderrepræsentanter.

Læs mere om [xxxxx]: [xxxxx] Vi er en selvejende institution under Børneringen. Se mere om at være pædagog en selvejende institution her: [xxxxx] Vi glæder os til at høre fra dig

Interesseret i at blive en del af vores team? Så send dit CV og en motiveret ansøgning. Vi har lige nu 2 ledige stillinger i vuggestuen.

Hvis du har spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte daginstitutionsleder Thomas Storm på mail: [xxxxx] eller tlf. [xxxxx].

Du er også meget velkommen til at ringe og aftale et besøg, så du kan mærke stemningen her hos os.

Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Pædagog", og befinder sig i kategorien "Undervisning".

Arbejdsstedet er beliggende i Hvidovre.

Jobbet er oprettet på vores service den 9.1.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Pædagog
  • Hvidovre
  • Fredag den 06. marts 2026

Lignende jobs

Statistik over udbudte jobs som pædagoger i Hvidovre

Herunder ser du udviklingen i udbudte pædagog i Hvidovre over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal pædagoger.

Dato Alle jobs som pædagoger
27. februar 2026 6
26. februar 2026 5
25. februar 2026 4
24. februar 2026 2
23. februar 2026 2
22. februar 2026 2
21. februar 2026 2
20. februar 2026 3
19. februar 2026 6
18. februar 2026 6
17. februar 2026 7
16. februar 2026 8
15. februar 2026 6
14. februar 2026 6
13. februar 2026 9
12. februar 2026 9
11. februar 2026 8
10. februar 2026 9
9. februar 2026 9
8. februar 2026 9
7. februar 2026 9
6. februar 2026 9
5. februar 2026 9
4. februar 2026 9
3. februar 2026 9
2. februar 2026 7
1. februar 2026 7
31. januar 2026 7
30. januar 2026 6
29. januar 2026 7
28. januar 2026 8