Deltidsbrandfolk M/K til station Åsumvej 35, 5240 Odense NØ

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Odense NØ

[xxxxx] er i udvikling – vil du med på holdet?

Du har nu muligheden for at blive en del af et stærkt og engageret team og bidrage til løsningen af samfundskritiske opgaver – vi søger nye kollegaer til deltidsstyrken i Odense med bopæl og/eller job maksimalt 5 minutter fra brandstationen på Åsumvej 35, Odense NØ.

Vi tilbyder

Du bliver en del af et stærkt fællesskab bestående af omkring 20 engagerede kollegaer som udgør den samlede deltidsstyrke i Odense. Du er ikke bundet af en vagtplan, men vi forventer, at du møder ind, når du bliver kaldt. Til det formål får du udleveret en pager, som aktiveres ved et eventuelt tilkald.

Der vil løbende være mulighed for at komme på en døgnvagt – for eksempel ved sygdom eller andet i døgnstyrken.

Om jobbet

• Tilkald til beredskabsopgaver ved brand, redning, frigørelse, forurening m.m.

• Brandvagter i forbindelse med udstillinger, teaterforestillinger og lign.

• For at opretholde din kompetence som brandmand er det et krav, at du deltager i de månedlige vedligeholdelsesuddannelser af to timers varighed. (12 årlige øvelser).

• Diverse øvelser.

Krav til dig

• Bopæl og/eller arbejdsplads maksimalt 5 minutter fra brandstationen på Åsumvej 35, Odense NØ

• Vedligeholdt, førstehjælp med særligt ansvar (12 timer)

• Vedligeholdt, grunduddannelse Indsats (74 timer)

• Vedligeholdt, funktionsuddannelse Indsats (148 timer)

• Minimum kørekort B (gerne C eller C/E)

• Helbredsattest for beredskabspersonel

• Minimumsalder: 18 år

• Hvis du har en brandmandsuddannelse, men denne ikke er vedligeholdt med de 12 årlige øvelser, gives der mulighed for kompetenceafklaring som vil kvalificere dig til jobbet.

Om dig

Vi lægger vægt på, at du:

· Er i god fysisk form, og arbejder bevidst på at fastholde den

· Og din arbejdsgiver er fleksibel i forbindelse med indsatser ved [xxxxx], da tilkald og indsatser kan ske og strække sig over alle døgnets timer, alle ugens dage

· Har gode samarbejdsevner og er en teamplayer

· Kan holde hovedet koldt og bevare overblikket i hektiske situationer

· Er en god kollega der aktivt bidrager positivt til fællesskabet

Det vil være en fordel, hvis du er i besiddelse af følgende kvalifikationer:

· Har en vedligeholdt holdlederuddannelse, INDSATS.

· Har kørekort kategori C og gerne CE.

· At du også kan møde i dagtimerne på hverdage.

· Kendskab til SINE radiokommunikation

Om os

Det operative beredskab i [xxxxx]s dækningsområde rykker ud til ca. 2.700 udrykninger årligt, fordelt på 21 brandstationer og mere end 500 brandfolk. De to brandstationer i Odense gennemfører ca. 1.300 udrykninger om året. Ud over en døgnbemandet vagtcentral opretholder [xxxxx] også 7 indsatsledervagter året rundt. [xxxxx]s dækningsområde er meget forskelligartet ligesom beredskabet spænder fra fuldtids- og deltidsansatte brandfolk til frivillige.

[xxxxx] er et fælleskommunalt redningsberedskab, der redder liv og skaber tryghed med et robust beredskab i Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Nordfyns, Nyborg, Odense, Svendborg og Ærø kommuner. [xxxxx] er Danmarks 3. største fælleskommunale redningsberedskab og servicerer 469.000 indbyggere.

I [xxxxx] arbejder vi med en involverende strategiproces, som skal tydeliggøre retningen for organisationens udvikling. Det er bl.a. målsætningen, at vi vil være en attraktiv arbejdsplads, der tiltrækker, fastholder og udvikler dygtige medarbejdere med de rette kompetencer.

Ansættelsesprøve

I forbindelse med ansættelse afholdes der ansættelsesprøve for et antal udvalgte ansøgere. Her forventer vi, at du kan gennemføre ansættelsesprøven som omfatter højder, røgdykning, fysisk funktionsprøve og løb med et tilfredsstillende resultat.

Ansøgere der indkaldes til ansættelsesprøven, bliver på dagen løbende vurderet, og ansættelsesprøven afsluttes med en personlig samtale med ansættelsesudvalget.

Ansættelsesprøven afholdes lørdag d. 18. april 2026 kl. 09:00. Du skal forvente, at vi først er færdige omkring kl.14.00 på dagen.

Løn- og ansættelsesvilkår

Du modtager et månedligt honorar for rådighed samt timebetaling ved øvelser, uddannelse og indsatser. Aflønning sker efter gældende overenskomst.
Bliver du tilbudt stillingen skal du fremvise straffeattest.

Arbejdssted: [xxxxx], Åsumvej 35, 5240 Odense NØ (st. Åsumvej)

Forventet tiltrædelse: 1. maj 2026

Vil du vide mere?

Du er velkommen til at kontakte operativ leder Kristian Nohr Hofman på[xxxxx].

Det praktiske

Send din ansøgning, CV, kopi af kørekort, og relevante uddannelses beviser senest d. 12. april 2026. Fortæl os i din ansøgning, hvordan du med netop dine evner vil kunne bidrage til deltidsstyrken samt [xxxxx]s udvikling. Vi forventer at give rette kandidater besked om ansættelse senest d. 22. april 2026.

Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Sikkerhedsmedarbejder", og befinder sig i kategorien "Kontor, handel og service".

Arbejdsstedet er beliggende i Odense NØ.

Jobbet er oprettet på vores service den 12.3.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Sikkerhedsmedarbejder
  • Odense NØ
  • Søndag den 12. april 2026

Lignende jobs

  • Parkeringsvagt søges til Odense på 30-37 timer til...

    Er du på udkig efter et arbejde, hvor du har højt til loftet og får en masse frisk luft? Har du lyst til at udføre parkeringskontrol på vores parkeringsarealer og hjælpe bilister, som har spørgsmål..
    • Sikkerhedsmedarbejder
    • Odense
    Få mere info
  • Uddannelsen til transportbetjent 2026

    Ønsker du et spændende arbejde, hvor du kan være med til at gøre en forskel? Danmarks fængsler søger nu transportbetjente til bemandingen i de danske transport- og bevogtningsenheder. Som tran..
    • Sikkerhedsmedarbejder
    • Hele Danmark
    Få mere info
  • SiteHub Security søger runderings- og portvagter -...

    Er du ansvarsbevidst og serviceminded, og har du et skarpt øje for sikkerhed? Vil du være med til at skabe tryghed og sikre, at byggepladsen fungerer effektivt og sikkert? Så er det måske dig, som .
    • Sikkerhedsmedarbejder
    • Odense SØ
    Få mere info
  • [xxxxx] søger en centervagt i Vejle

    Vi søger en centervagttil at indgå i et stærkt team som centervagt.Service er altafgørende i denne stilling, da der er tale om et shoppingcenter.Du er med til at bestemme over din egen vagt..
    • Sikkerhedsmedarbejder
    • Odense SØ
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som sikkerhedsmedarbejdere i Odense NØ

Herunder ser du udviklingen i udbudte sikkerhedsmedarbejder i Odense NØ over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal sikkerhedsmedarbejdere.

Dato Alle jobs som sikkerhedsmedarbejdere
13. april 2026 1
12. april 2026 1
11. april 2026 1
10. april 2026 1
9. april 2026 1
8. april 2026 1
7. april 2026 1
6. april 2026 1
5. april 2026 1
4. april 2026 1
3. april 2026 1
2. april 2026 1
1. april 2026 2
31. marts 2026 2
30. marts 2026 2
29. marts 2026 2
28. marts 2026 2
27. marts 2026 2