[xxxxx] søger IGU Uddannelseskonsulent med gode relationelle kompetencer på 30 timer

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

[xxxxx] søger IGU Uddannelseskonsulent med gode relationelle kompetencer på 30 timer


[xxxxx] er vi i gang med en målrettet indsats for at få flere borgere i IGU (integrationsgrunduddannelse). Vi samarbejder bredt med kommunerne på Sjælland, jobcentre og virksomheder.

Vi er en del af et projekt, og vi ønsker at gøre en stor indsats for at ledige flygtninge og indvandrere kommer i uddannelse og på arbejdsmarkedet.

Derfor søger vi nu en IGU Uddannelseskonsulent, som i tæt samarbejde med udvalgte Uddannelsesledere skal være med til at opbygge og udvikle samarbejdet med borgere, kommuner, jobcentre, SIRI og virksomheder i vores geografiske område.

Har du erfaring fra en lignende stilling, og vil du bruge dit netværk, hvor du skal samarbejde bredt og kender du til beskæftigelsesområdet og uddannelsesområdet, så ser vi frem til at høre fra dig.

Din rolle – IGU uddannelseskonsulent med fokus på samarbejdspartnere

Som Uddannelseskonsulent har du en central rolle med lige delt ansvar for AMU indenfor IGU-fagretningerne Fødevarer, Rengøring og SOSU.

Du afdækker behov hos både kommunernes jobcentre, samt virksomhederne. Du yder vejledning og understøtter udviklingen af den enkelte deltager både ift. AMU-kurserne, samt det generelle forløb.

Den faglige udvikling af IGU er placeret og forankret hos uddannelseslederne, mens du har ansvaret for:

  • Dialogen med kommunerne om IGU
  • Behovsafdækning og prioritering i forhold til ovenstående
  • Koordinering mellem kommuner, virksomheder og [xxxxx]’s uddannelsesområder i forhold til indgåelse af IGU-aftaler og uddannelsesforløb

Dine hovedopgaver

Dine primære opgaver vil være inden for IGU-området herunder:

  • Opsøge og afdække kommunernes behov for IGU – med særligt fokus på Fødevarer, Rengøring og SOSU
  • Samarbejde med uddannelseslederne om tilpasning og sammensætning af relevante IGU og særligt tilrettelagte AMU-forløb
  • Rådgive om IGU, samt AMU-rammer, muligheder og tilskud
  • Samarbejde med SIRI i forhold til rammer for IGU
  • Være kommunernes primære indgang til [xxxxx] på IGU-området
  • Sikre klar forventningsafstemning og løbende opfølgning mellem kommuner, virksomheder og [xxxxx]

Hvem er du?

Vi forestiller os, at du

  • Har erfaring med tværsektorielt arbejde og kender til jobcentrenes arbejde.
  • Har gerne kendskab til SOSU, Fødevareuddannelse eller uddannelsesområdet indenfor rengøring og har gerne erfaring med eller interesse for AMU-kurser og efteruddannelse
  • Trives i en koordinerende rolle med mange samarbejdsflader

Som person er du

  • Troværdig og struktureret
  • Relationelt stærk og professionel
  • God til at skabe overblik og fremdrift
  • Udviklingsorienteret og du motiveres af at gøre en forskel for mennesker på kant af samfundet.

Hvad tilbyder vi

En vigtig rolle med stor selvstændighed i opgaveløsningen og et klart defineret ansvar i forhold til IGU.

Du får mulighed for at præge, hvordan [xxxxx] arbejder med IGU, samt hvordan vi i fremtiden skal understøtte at borgere på kant af samfundet kommer i uddannelse og beskæftigelse.

Vi tilbyder

En hverdag med mening og tydeligt formål.

I stillingen får du selvstændigt mulighed for at skabe unikke resultater med en bred kontaktflade og mulighed for at opbygge et stort netværk.

Du får stor indflydelse og ansvar for borgeres muligheder for at få en god uddannelse i virksomhederne.

Du får mulighed for at opnå succes ved at skabe øget tilfredshed hos de virksomheder, som [xxxxx] samarbejder med.

Vi ser frem til at byde dig velkommen til kolleger, der er indstillet på at give dig opbakning og medspil i et godt og inspirerende arbejdsmiljø under uformelle former, hvor alle bidrager positivt til fællesskabet.

Få et indblik i arbejdslivet på en af [xxxxx]’s mange spændende uddannelser – se videoen her.

Ansættelse

Der er tale om en stilling på 30 timer pr. uge, og vi ser frem til at byde dig velkommen den 1. maj 2026, eller efter nærmere aftale. Stillingen er tidsbegrænset indtil sommeren 2027, men med mulighed for forlængelse.

Ansættelse sker efter gældende overenskomst mellem Finansministeriet og OAO – Det Statslige Område samt organisationsaftale for HK Stat.

Ansættelsesområdet er [xxxxx], og dit primære arbejdssted er Maglegårdsvej 8, Roskilde.

Som uddannelsesinstitution indhenter vi børneattest i forbindelse med en eventuel ansættelse.

Ansøgning

Har ovenstående vakt din interesse? Så klik på knappen "Søg jobbet" nederst i stillingsopslaget og upload ansøgning, CV samt evt. relevante uddannelsesbeviser. Der modtages alene ansøgninger via link/formular i stillingsopslaget.

Vi skal have din ansøgning senest den 16. marts 2026. Ansøgninger modtages ikke efter ansøgningsfristens udløb.

Ansættelsessamtaler afholdes løbende i ansøgningsperioden, men beslutning om ansættelse træffes først efter ansøgningsfristens udløb.

Vi opfordrer alle kvalificerede ansøgere uanset personlig baggrund til at søge stillingen. Ved ansættelse lægger vi alene vægt på kvalifikationer og kompetencer.

Ønsker du yderligere oplysninger, er du velkommen til at kontakte

Kirsten Dieckmann, uddannelseschef på ☎ [xxxxx]eller på ✉️ kidi@[xxxxx].dk.

Hvem er vi?

[xxxxx] har over 6.000 årselever, cirka 1.000 ansatte, en omsætning på 710 millioner og adresser i 9 byer på Sjælland. Vi udbyder mere end 40 forskellige erhvervsuddannelser og har 10. klasse, teknisk gymnasium og handelsgymnasium, ligesom vi tilbyder efter- og videreuddannelse inden for mange brancher. Derudover har vi mange faglige og sociale miljøer. Hos os er der fokus på den enkelte elev, men vi lægger også vægt på, at vores elever er en del af et stærkt fællesskab.

Selv om vi er en stor skole, er vores primære mission at bevare bredden i uddannelsestilbuddet og have en høj kvalitet i uddannelserne. Vores skole er også internationalt orienteret, så elever på alle uddannelser har mulighed for at komme i praktik i udlandet. Vi har samtidig fokus på, hvad [xxxxx]’s arbejde betyder for vores samfund og ikke mindst for vores mange elever, kursister, samarbejdspartnere og virksomheder.

[xxxxx] er UNESCO Verdensmålsskole

[xxxxx] uddanner vi til fremtiden, og vi er stolte over, at [xxxxx] er UNESCO Verdensmålsskole. Med afsæt i et globalt netværk og med et stort fokus på at fremme bæredygtig udvikling globalt, nationalt og lokalt støtter vi vores elever og kursister i at blive reflekterende medborgere. Hver dag arbejder vi på forskelligvis med FN’s 17 verdensmål både i [xxxxx]

[xxxxx]

Vær med. Verden er til at forandre.
  • Uddannelsesvejleder

Statistik over udbudte jobs som uddannelsesvejleder

Herunder ser du udviklingen i udbudte uddannelsesvejleder over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal uddannelsesvejleder.

Dato Alle jobs som uddannelsesvejleder
14. april 2026 43
13. april 2026 40
12. april 2026 42
11. april 2026 42
10. april 2026 42
9. april 2026 41
8. april 2026 43
7. april 2026 43
6. april 2026 44
5. april 2026 44
4. april 2026 44
3. april 2026 44
2. april 2026 41
1. april 2026 40
31. marts 2026 41
30. marts 2026 36
29. marts 2026 38
28. marts 2026 39
27. marts 2026 38
26. marts 2026 38
25. marts 2026 33
24. marts 2026 36
23. marts 2026 33
22. marts 2026 31
21. marts 2026 32
20. marts 2026 32
19. marts 2026 29
18. marts 2026 30
17. marts 2026 31
16. marts 2026 30
15. marts 2026 34