TEGNSPROGET KONTAKTPERSON TIL MAND MED HØRE- OG SYNSTAB – AALBORG

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Århus C

Kan du kommunikere på taktilt tegnsprog? Trives du med at gøre en stor forskel for et andet menneske? Og er du på udkig efter et lille, men godt job? Så er dette måske noget for dig.

Vi søger en kontaktperson til en ung mand i Aalborg, som har et kombineret syns- og høretab. Han sidder i kørestol og bor i et botilbud, og kommunikationen med ham foregår ved taktilt tegnsprog.

Stillingen er på omkring ti timer om måneden. Den nærmere arbejdstid aftales løbende. Derudover vil der være nogle timer til undervisning og supervision.

Opgaver

Arbejdet vil foregå både i og udenfor mandens hjem. Din overordnede opgave som kontaktperson er at fungere som øjne og ører for manden.

Det indebærer blandt andet at ledsage, beskrive omgivelserne hvor I færdes (synsbeskrive) og støtte i forbindelse med kommunikation efter behov i forbindelse med for eksempel

  • gåture og ture ved stranden og i naturen

  • ud at se på dyr

  • at se og tale om film

  • kommunikation om dagligdagen

  • andre aktiviteter udenfor hjemmet.


Personalet på botilbuddet vil være behjælpeligt med kommunikationen i opstarten.

Inden du påbegynder arbejdet, skal du gennemgå et e-læringsforløb (samlet cirka 2,5 timers varighed), som giver en god introduktion til arbejdet. Det foregår hjemme ved egen computer, og du får løn for det.

Du vil efterfølgende få løbende undervisning ved CFD's døvblindekonsulenter, hvor du også vil kunne møde andre kontaktpersoner. Dette er også lønnet.

Vi forventer, at du

  • kan taktilt tegnsprog

  • har humoristisk sans

  • er villig til at modtage instruktion og oplæring fra personalet.


Mere information og ansøgning

Du kan læse mere om døvblindhed og kontaktpersonordningen her.

Du kan også se et indslag fra Tidens Tegn om at være kontaktperson. Indslaget er på tegnsprog.

Du vil blive ansat af Aarhus Kommune på løntrin 23, svarende til ca. 180 kr. i timen plus aften og weekendtillæg.

Har du spørgsmål til stillingen, kan du kontakte døvblindekonsulent Connie Møller på [xxxxx] eller tlf. [xxxxx]og på Facetime. (Connie taler tegnsprog.)

Send din ansøgning snarest muligt til [xxxxx] og skriv "Kontaktperson - Aalborg" i emnefeltet. Der afholdes samtaler løbende.

Hvis du ikke har hørt fra os senest den 1. februar 2026, er stillingen besat til anden side.

OBS: Vi har løbende brug for kontaktpersoner. Skriv gerne i din ansøgning, om vi må gemme dine oplysninger, hvis du ikke får denne stilling. Så kan vi kontakte dig, hvis vi får en ledig stilling i området på et senere tidspunkt. Din ansøgning gemmes i to år, og du kan til enhver tid bede os om at slette den.

Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i Århus C.

Jobbet er oprettet på vores service den 9.1.2026, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

  • Øvrige
  • Århus C
  • Søndag den 01. februar 2026

Lignende jobs

  • Planning Manager in [xxxxx]

    Join our creative universe and help shape the flow behind beautiful design. At [xxxxx], we create new Scandinavian design that inspires homes across the world. Behind every piece lies a world of pl..
    • Øvrige
    • Århus
    Få mere info
  • Student developer #2

    About the job At STRONGMINDS, you’ll join the team developing EasyHosting — our European-based platform for deploying and operating containerized applications on Kubernetes. The platform is built..
    • Øvrige
    • Århus
    Få mere info
  • Bæredygtighedsleder til byggeprojekter

    Vil du være med til at sætte nye standarder for bæredygtighed ifm. udførelsen af nogle af Danmarks mest spændende byggeprojekter? Vi søger en engageret og målrettet bæredygtighedsleder til vore..
    • Øvrige
    • Viby J
    Få mere info
  • Ansvarlig leder til udbudsjuridisk rådgivning

    Øvrige søges til organisation/virksomhed i Århus
    • Øvrige
    • Århus
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som øvrige i Århus C

Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige i Århus C over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige.

Dato Alle jobs som øvrige
27. februar 2026 79
26. februar 2026 77
25. februar 2026 71
24. februar 2026 71
23. februar 2026 67
22. februar 2026 70
21. februar 2026 67
20. februar 2026 65
19. februar 2026 64
18. februar 2026 54
17. februar 2026 53
16. februar 2026 55
15. februar 2026 61
14. februar 2026 63
13. februar 2026 67
12. februar 2026 66
11. februar 2026 64
10. februar 2026 67
9. februar 2026 71
8. februar 2026 73
7. februar 2026 74
6. februar 2026 75
5. februar 2026 72
4. februar 2026 74
3. februar 2026 74
2. februar 2026 70
1. februar 2026 72
31. januar 2026 71
30. januar 2026 71
29. januar 2026 73
28. januar 2026 71